Nisan
Pzt Sal Çar Per Cu Cts Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        DANIŞMA - SORULAR / CEVAPLAR >

Konuya Göre Soru Arama:
Kelimeye Göre Soru
Arama:
[YENi SORU EKLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ]


Toplam 296 adet soru bulunmaktadır.


Gönderen: yavuz pişkin Tarih: 10 Ocak 2012
.sayın yetkili
ltd şti olarak inşaat firmalarıyla iş yapmaktayız. A.Ş. olan şirketle yapılan sözleşme gereği iş karşışığı çek ve 1 adet 100 m2 olan daire aldık. Sözleşmede yazılı değeri 105.000,-tl bu daireyi kasım 2011 tarihinde tapu işemi yapıldı ve tarafımıza % 1 kdv dahille fatura kesildi. Biz bu daireyi ekonomik şartlardan dolayı 05/12/2011 tarihinde 100,000,-tl başka bir ltd şti sattık. bu işlemde faturada kdv oranı ne olacaktır.

saygılarımla,   Cevabı »
Gönderen: HASAN DEMİREL Tarih: 6 Ocak 2012
sigorta acenteligi işinden vergi mükellefi bir işletmenin 2011 yılı babs formlarının verilmediğinden mükerrer 355 e göre ceza kesilmiştir. Sigorta şirketleri kdv mükellefi olmadıgı için ceza kesilmesi uygunmudur. Konuya ilişkin vergi mahkemesi kararları mevcutmudur.   Cevabı »
Gönderen: NESİMİ CUMA Tarih: 6 Ocak 2012
merhaba,02.01.2012 de büro açtım.bağkur bildirimimi vergi dairesi mi yapacak eğer v.d.yapmazsa cezalık bir durumla karşılaşırmıyım.başvuruyu ben yaparsam bağkur bizden ne gibi evrak ve belge istiyor.saygılarımla.   Cevabı »
Gönderen: ERMAN KILIC Tarih: 6 Ocak 2012
Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmış oldu hastalardan,
özürlü istisnasını bahsederek kdv tutarlarının iadesini istemektedir.
iş yeri istisna açısından karar verici durumda değildir ve yasada istisna kesilen faturalarda sorumluluğu firmada bırakmaktadır.
firma ise uygulamasında hastalardan özürlülük raporu istemekte ve bunu ibraz eden hastaların almış oldukları
ürünler için istisna fatura kesmektedir.Raporunu ibraz etmeyenlere ise maliye açısından sorun yaşamamak için
kdv li fatura tanzim etmiştir ki bu durum 17-4 s maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren böyle gelmiştir

Bu durumda kurumun istemiş olduğu kdv lerin vergi dairesinden istenmesi gerekmektedir firmanın bu doğrultuda kesmiş olduğu
tüm KDV li faturalarda düzeltme istemesi gerekmekte midir.
geçmiş dönemide ilgilendiren bu durum için nasıl bir yol izlenmelidir.   Cevabı »
Gönderen: mustafa arslan Tarih: 3 Ocak 2012
bir avukat şirkette sigortalı iken işyeri açması durumunda sigortalılıgı devam edermi 4/ 1 b li olmak zorunlulugu varmıdır   Cevabı »
Gönderen: HARUN KARA Tarih: 30 Aralık 2011
Moturlu Taşıyıcılar kooperatifi olarak aidat adı altında kesilen faturalara kdv uygulayarak üyelerinden tahsil edilmektedir.
Soru: AİDAT ADI İLE KESİLEN FATURALARDA KDV TAHSİLATI YAPILABİLİR Mİ?   Cevabı »
Gönderen: YUSUF YILMAZ Tarih: 27 Aralık 2011
2010 yılında 4/b kapsamında emekli olan vergi mükellefi sosyal güvenlik destekleme primi kesintisi yapılmaktadır. 2011/eylül ayında 4/a kapsamında işe girmiş ve 2 gün sigortalı olarak çalışmıştır, emekli maaşı almakta iken vergi mükellefi olan şahıstan eylül/2011 den sonra sosyal güvenlik destekleme primi kesilecekmidir.   Cevabı »
Gönderen: SELÇUK KARA Tarih: 22 Aralık 2011
mükellefim 31.12.2011 tarihi itibari ile işletmesini kapatıp 01.01.2012 tarihi itibari ile oğlunun üzerinden açacaktır. 31.12.2011 tarihinde keseceği demirbaş faturalarını 01.01.2012 tarihinde açılacak olan işletmeye gider olarak yazılabilinir mi? 2011 aralık ayında kesilen fatruranın kdv'si 2012 yılının ocak ayında kdv den indirim konusu yapılabilinir mi?   Cevabı »
Gönderen: İzzet FİDAN Tarih: 21 Aralık 2011
İşletme hesabı tutan bir mükellefin 2010 yılı satışları 163.500 tl
2010 yılı alışları 126.250 tl
2011 yılı satışları 193.000 tl
2011 yılı alışları 124.000 tl bu duruma göre işletme hesabı tutan bir mükellef 2012 yılında işletme hesabında kalabilirmi yoksa bilanço usulune geçmesimi lazım saygılar   Cevabı »
Gönderen: KEZBAN A Tarih: 14 Aralık 2011
Irakta inş.işi yapan 2 firmamız var (grup firması) firmamızın birinin üzerinde olan makinaları geçici ihraç ile gönderdmiştik ıraka şimdi işi bitti bu makinaları türkiyeye getirmeyip diğre firmamızın aldığı işte kullanacağız. Bunun için iki firma arasında makina kiralama sözlşemesi mi yapacağız. Bu sözlşemeye istinaden fatura mı kesilecek yurtdışındaki firma şubemize fatura nasıl kesilecek kdv li mi kdv siz mi.   Cevabı »
Gönderen: Abdullah AKSU Tarih: 12 Aralık 2011
Vakıf İktisadi işletmesi vakfa kar aktarımında stopaj kesintisi yapılması gerekirmi
ayrıca kar dağıtımı dönem bitince ertesi yıl yapılacak veya üç ayda bir geçici vergi dönemi bittikten sonramı yapılacak cevaplarınız için tşk ederim   Cevabı »
Gönderen: BEKİR TAŞPINAR Tarih: 10 Aralık 2011
yemek çeklerinin (ticket) şirketimize fatura karşılığı sodexps şirketinden alıyor ve bunları günlük 9 tl gelecek şekilde personele dağıtmaya başlayacağız.Personellerimiz bunları anlaşmalı yerlerden alışveriş yemek vb şekilde harcıyorlar.
bunun gelir vergisi yönünden vergiye tabimi ve ssk yönünden tutar kadar primi kesilecekmi özelge veya genelge belirtilerek istisna ,muafiyet varmı bilgilendirirmisiniz
saygılarımla,
bekir taşpınar   Cevabı »
Gönderen: ÖZGÜR ERÇİN Tarih: 30 Kasım 2011
ARSA KARŞILIĞI İNŞAATLARDA (KAT KARŞILIĞI) MÜTEAHHİT ARSA SAHİBİNE SÖZLEŞME GEREĞİ DÜŞEN DAİRELERİN FATURASINI KESTİĞİNDE HESAPLANAN KDV ÇIKMAKTADIR.

MÜTEAHHİT ARSA SAHİBİNE ÇIKAN BU KDV Yİ TAHSİL ETME İMKANI SÖZLEŞME GEREĞİ YOKTUR.

ARSA SAHİBİNE AİT HESAPLANAN KDV Yİ MÜTEAHHİT İNŞAAT MALİYETİNE AKTARABİLİRMİ. YADA NE YAPMASI MEVZUAT AÇISINDAN DAHA UYGUN OLACAKTIR.   Cevabı »
Gönderen: İzzet FİDAN Tarih: 16 Kasım 2011
Merkezi Türkiye bulunan bir proje firması Kazakistan ( yurtdışı ) da bulunan bir inşaat firmasının yapmakta olduğu bir inşaata teknik hizmet ( proje hazırlama tesisat) sunacağız. Bu iş den elde edeceğimiz kazançlarımız 5520 sayılı kanuna göre istisna uygulaması yapabilirmizyiz yoksa sadece hizmet ihraçı kapsamında değerlendirmeliyiz yorumlarınız bekliyorum   Cevabı »
Gönderen: mehmet aydoğan Tarih: 16 Kasım 2011
kdv beyanını verdiğim halde gecmiş döneme ait bi fatura elime geçti bu faturanın bildirim işlemini nasıl yapmalıyım   Cevabı »
Gönderen: bayram alkan Tarih: 6 Kasım 2011
Bir müşterim TRT Genel müdürlüğüne hizmet işi yapıyor ve işci çalıştırıyor. Bu işcilerin yemek ve yol giderleri TRT tarafından karşılanıyor ve müşterinin hakedişinden kesiliyor. Buradaki kesinti için TRT den ısrarla fatura kesmesini istiyoruz ama kesmiyor...
Bu durumda bizde kesinti tahakkuk fişine istinaden bunları giderleştiriyoruz...
Fatura kesme ve alma mecburiyetinde müşterinin ileride ne gibi bir problemi olabilir TRT özerk bir kurum olmasının fatura kesmemesine neden olabilirmi
kolay gelsin tşk.ederim.   Cevabı »
Gönderen: bayram alkan Tarih: 30 Ekim 2011
Daha önce sorduğum sorumu düzelterek yenide soruyorum. Ortada bir arsa va bu arsaya sahip 20 paydaş var. Bunlar bir yapı kooperatifine bu arsalarını her biri satıyor ve bedelinin karşılığındada hisse alıyorlar. (20 kişi kooperatifi kuruyor) daha sonra bu kooperatif bu arsayı kat karşılığı müteahide veriyor ve konutlar bitiyor. Müteahid arsa payı faturasını kesiyor ve konutlar kooperatif tarafından üyelerine teslim ediliyor. Burada her üyenin farklı, farklı payları var bu paylarda ilk arsayı sattıklarında arsa karşılığında kooperatifden alacakları miktarlar farklı. kiminin alacağı 2 daireye kiminin 1 daireye isabet ediyor. Kooperatif kdv açısından üyelerine fatura kesti ve kdv.leri üyelerden tahsil etti ve vd.sine ödedi. Peki burada kooperatifin bir kurumlar vergisi mükellefiyeti söz konusumu kurumlar vergisi kanununda kooperatifin her üyeye bir daire vermesi durumunda muafiyet kazanır diyor burada bazı üyelerin en başta sattıkları arsadan dolayı farklı, farklı daire edinimleri var bu yüzden burada kur.ver.muafiyetinin bozulması gibi bir şey söz konusumu? (üyeler sonradan bir daire daha almıyorlar en baştan koop.sattıkları arsadan alacaklarına isabet eden dairelerini alıyorlar) cevaplarsanız sevinirim. hoşçakalın bu koop. batıkent çakırlar çiftliği mevkiine verilen imarda % 10 konut fazlalığından faydalanmak için arsa sahiplerince kurulmuştur.   Cevabı »
Gönderen: İRFAN KAHYA Tarih: 18 Ekim 2011
ÇALIŞAN SİGORTALININ ÇOCUĞU SAKAT OLURSA
SAKAT ÇOCUĞUYLA İLGİLİ SAKATLIK İNDİRİMİ OLURMU.TEŞEKÜRLER   Cevabı »
Gönderen: Ersin Özer Tarih: 5 Ekim 2011
sosyal güvenlik destek primine tabi çalışan işçilerin geçici iş görememezlik ödeneği alma hakkı varmıdır? Alma hakkı yoksa bu durumda işverene bağlayan her hangi bir işlem olabilirmi?   Cevabı »
Gönderen: fahri güneş Tarih: 4 Ekim 2011
işkurdan alınan işçinin ssk sı 5 yıl süre ile devlet tarafından karşılandığı doğru mudur ?   Cevabı »
Gönderen: SALİH TERLEMEZ Tarih: 1 Ekim 2011
iyi günler. %53 Sakat işçi raporu olan bir arkadaşı işe alacağız. İş kurtada kaydının olduğunu söylüyor.Personel sayımız 20-25 arasında değişmektedir. Bu personel için SGK teşviklerinden yararlana bilirmiyiz. Yararlana bilirsek nasıl bir yol izlememiz gerekir.   Cevabı »
Gönderen: zeynel atay Tarih: 29 Eylül 2011
şirket ortakları şirkette en fazla ne kadar borçlanabilir veya alacaklanabilir   Cevabı »
Gönderen: ENGİN AYAN Tarih: 27 Eylül 2011
Daha Önceden sigortalı olupta 2011 yılı içinde şahış şirketi kurduğumuz firma sahibini bağkurlu yapmayıp kendi kurduğu şahış firmasında sigortalı olarak gösterebilirmiyiz.   Cevabı »
Gönderen: turgay dalbudak Tarih: 20 Eylül 2011
ayın 19 unda terk eden mükellefe ayın 30 unda fatura düzenleye bilirmiyiz   Cevabı »
Gönderen: HAYDAR HAYAT Tarih: 12 Eylül 2011
LTD Şirketlerde Müdürlük görevini yürüten ortaklar bir başka şirkette ücretli olarak çalışıyor ve oradan aldığı ücretten gelir vergisi ve Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyor olması halinde Müdürlük yaptığı diğer Şirketteki ücretlendirilmesi veya hakkı huzur alması hususunda açıklama verebilirmisiniz. Ücretli olamsı halinde GV ve SGDP (Öbür Şirketinde tavandan prim ödeniyor) durumu veya hakkı huzur şeklinde ödenmesi halinde yine GV ve SGDP ödenmesi ne şekilde mümkün..Veya bunların dışında Ltd.Şti.' in müdür ortaklarına hizmet karşılıklarının ödenme biçimi ne olabilir?
Tşk.ler   Cevabı »
Gönderen: abdullah aksu Tarih: 17 Ağustos 2011
personelimize yol parası ile yemek parası verilmektedir.
yıllık ücretli izinli personelin izinde bulunduğu sürelerin yol parası ve yemek parası kesilmesi gerekirmi   Cevabı »
Gönderen: bayram alkan Tarih: 16 Ağustos 2011
Yapı kooperatifleri kurumlar vergisi muafiyeti şartlarından biriside her bir hisse için bir konut denilmekte peki üyelerden bazılarının bir payı değil kuruluşta 2 payı yada 3 payı olabiliyor ve daire sayısıda pay oranında veriliyor bu durumda kurumlar vergisi muafiyetini etkilermi? çünkü bu kişiler özel arsalarını vererek kooperatif kurdular ve payları yüksek olanlar o oranda daha fazla arsa kooperatife veren kişilerdir yorumunuz için teşekkür ediyorum   Cevabı »
Gönderen: Cemalettin Beşe Tarih: 8 Ağustos 2011
Çevre ve şehircilik bakanlığı yapı denetçisini 6 ay denetleme yapamaz diye ceza veriyor. Bu denetçinin çalıştığı yer bir başka denetleme şirketi.Cezalı duruma düşen denetçi çalıştığı iş yerinden ayrılmış mıt olmaktadır? Yahut çalıştığı iş yeri "sen cezalısın, benim işime yaranazsın" diyerek işine son verdiğinde 4857 sayılı iş yasası haklarından yararlanabilmekte midir?   Cevabı »
Gönderen: RAMAZAN ÖZYURT Tarih: 28 Temmuz 2011
Sayın İlgili,
KDV Mükellefi olmayan bir devlet üniversitesinin üniversite sınırları içinde bulunan Teknokent alanının Yönetici şirketine (Yönetici Şirketin hukuki stasüsü A.Ş. dir.) bir yazı ile Teknokent alanının tükettiği elektiriği bir yazı ile yansıtmaktadır. Bu yazıda da KDV dahil ibaresi bulunmaktadır.
Anonim şirket olan ve KDV mükellefiyeti bulunan şirket buna dayanarak KDV 'yi indirim konusu yapabilirmi?
Teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: İZZET FİDAN Tarih: 19 Temmuz 2011
01.10.1965 doğumlu bayan mükellefimizin 01.02.1988 tarihinde ssk kapsamında çalışmaya başlamış olup, doğum yaptığından dolayı 10.07.1990 - 01.05.1992 tarihine kadar ssk lı çalışmamıştır. 01.02.1996 tarihinden itibaren de şirket ortağı olarak bağkur kapsamına geçmiş halende bağkur üyeliği devam etmektedir. Doğum borçlanması yapmazsa 01.10.2014 tarihinde bağkurdan normal emekli olacak . Doğum borçlanmasını bağkurdan yaptığı takdirde emeklilik tarihi öne çekilirmi yoksa bağkur prim gün sayısına mı ilave edilir.   Cevabı »
Gönderen: latife tola Tarih: 19 Temmuz 2011
bir mükellefim gider faturası olarak yüklü miktarda akışkanlığı düzenleyici mustahzar faturası getirmiş.bunu gider olarak kaydetmemiz mümkünmüdür.madeni yağları çoğu mükellefimiz yakıt olarak kullanmakta bunun gider gösterilmesinin vergi kanunları açısından bir sakıncası varmıdır.tşk ederim.iyi çalışmalar   Cevabı »
Gönderen: NAİL KESKİN Tarih: 19 Temmuz 2011
kodda olan firmamız 6111 sayılı yasadan faydalanarak matrah arttırımında bulunmuştur ve ödemeyi yapmıştır.fakat sehven 2006 2007 2008 2009 arttırım yıllarına ilişkin 2006 yılında arttırım yapılmamıs ve bu yuzden vergi dairesi firmamızı koddan cıkarmamakta 2006 yılına ait iade işlemlerimizin tamamlanması içinde inceleme başlatacağını solenmiştir.bu durumda ne yapmamız gerekiyor. şimdiden ilginize teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: CUMA DEĞİRMENCİ Tarih: 13 Temmuz 2011
Bayan işci .01.03.2010-30.11.2010 4/a olarak, 4447/7 mad.sgkteşv.yararlanmış.
12/2010-01/2011 4/b İst. bağlı prim ödemiş. Son Altı ay içerisinde çalışmamış. Bu işci 01.08.2011 tarihinde 4/a olarak çalışmaya başladığında, 6111/Geç 10 mad.sgk teşv. yararlanırmı, (İlgi.mad.göre işv.şart.tutuyor.)   Cevabı »
Gönderen: HASAN ÖZYAZICI Tarih: 2 Temmuz 2011
Emekli maaşımızdan kesilen sg destek pirimleri gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapılabilirmi?   Cevabı »
Gönderen: koray erkin kani Tarih: 1 Temmuz 2011
iyi günler.Şirket işyerinde işçilerine verdiği yemek için ET alırsa KDV tevkifat yapacakmı
2-Direk ihracatta KDV beyannamesi doldururken YÜKLENİLEN KDV imalat olduğu için hemen hesaplanıp yazılamıyor,BOŞ bırakıp daha sonra DÜZELTME yapsak uygun olurmu.
3-Birde kocası ölmüş kadın 5 yıl içerisinde bilmediği için DUL MAAŞI talep etmediği için 5 yıllık alacak hakkı düşmüştür.Bunun için Dava açsak SGK'nın kocası öldüğü zaman kadına YAZI gönderip maaş talebinde bulunması gerektiği bildirmemiş olduğunu söylesek durum değişirmi saygılar   Cevabı »
Gönderen: murat erdoğan Tarih: 20 Haziran 2011
nihai tüketiciden mal iadesi sırasında kullanılan gider pusulasında tc. kimlik numarası yazılma zorunluluğu varmı?   Cevabı »
Gönderen: İZZET FİDAN Tarih: 15 Haziran 2011
Bir özel güvenlik firması işletmesinde kullanmak üzere 3 adet atv motorsikleti devriye aracı olarak almıştır, bu araçlar gümrük cetvelinde 87.03 tarifesinde yer almaktadır. Alınan motorsikletlerinin kdvlerini indirime tabi tutabilirmiyim yoksa 8 Seri No.lu Gümrük Genel Tebliğinimi dikkate alıyım.   Cevabı »
Gönderen: HALİT NALANTOGLU Tarih: 6 Haziran 2011
6111 sayılı yasadan faydalanarak kdv matrah arttırımını 7/2-c beyannamesınden verilmesi gerekirken sehven 7/1 beyannamesını doldurak verilmiştir.söz konusu olan kdv matrah arttırımı süresi doldugundan 7/1 iptal edilerek 7/2-c beyannamesı kabul edile bilirmi.saygılarımla   Cevabı »
Gönderen: ANIL ÖZBEY Tarih: 31 Mayıs 2011
ESKİDEN BELLİ KENDİ ŞİRKETİNDE SİGORTALI OLARAK DEVAM EDENLERİN DURUMU 6111 SAYILI KANUN İLE DEĞİŞTİ Mİ.   Cevabı »
Gönderen: bekir çakal Tarih: 12 Mayıs 2011
Merhabalar,
Banim sorum şöyle;
6111 sayılı kanun 11 maddesinin 2 fikrasına göre, Kasa ve ortaklarlar üzerinde gözüken ve gerçek olmayan bakiyeleri için,Elektonik ortamda verdiğimiz Beyananmemizde sehven 331 hesap bakiyesini, 231 hesap adı altında beyan etmişiz.
Diğer beyanamelerde olduğu gibi elektronik ortamda düzeltme beyannamesi vere biliyormuyuz.
Teşekür ederim.

Saygılarımla,   Cevabı »
Gönderen: Hasan Hüseyin Yıldırım Tarih: 4 Mayıs 2011
bir inşaat müteahhitlik işi yapan bir işyerine ait 2009 yılı Ağustos ayına ait aylık sigorta prim bildirgesini zamanında verdim.Fakat 31.ağustos.2009 tarihinde çıkan 5 işçiyi aylık prim bildirgesinde çıkışını gösterdim fakat ayrıca bu işçilere ait işten ayrılış bildirgesini vermeyi unutmuşuz.Bu durumda işveren ceza alır mı nasıl bir ceza uygulanır? şimdiden vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: fikret şahin Tarih: 1 Mayıs 2011
üyesi olduğu bir işletme kooperatifinin muhasebesini tutmakta olan bir üye, kooperatifin yönetim kuruluna seçildiği taktirde, daha önce de muhasebesini tuttuğu bu kooperatifin muhasebesini tutmaya devam etmesinde bir sakınca varmıdır? bu konu ne yapılmalıdır?   Cevabı »
Gönderen: YAVUZ TEMUROĞLU Tarih: 20 Nisan 2011
S.G.K. KAYITLI İŞVERENLER İŞKUR'DA DA İŞYERİ KAYIT VE TESCİLİ YAPTIRMA MECBURİYETİ VARMIDIR.   Cevabı »
Gönderen: Ender Ay Tarih: 19 Nisan 2011
6111 sayılı kanunun KDV artırım ile ilgili olarak tüm dönemlerde KDV beyannamelerini süresinde veren, bu dönemlerde istisna, tecil-terkin uygulaması kapsamında hiçbir satış işlemi olmayan ama bazı aylarda satış olmadığı için hesaplanan KDV si bulunmayan bir işletmenin KDV matrah arttırımında kanunun 7. maddesinin hangi bendine göre işlem yürüteceği konusunda odamızın biz üyelerini bilgilendirmesi hususunu rica ederim.   Cevabı »
Gönderen: turgut vatangül Tarih: 17 Nisan 2011
Bir Mükellefimin 2010 yılı unutularak Blanco esasına geçmesi lazım gelirken işletme defteri tastik ettirilmiştır.Ulus V.D.den KDV.iadesinden dolayı kısmı incelemeye alınrarak bu durum tesbit edildi.Gerekli ceza kesilmsine rağmen 4000,00Tl çvarında ki kdv.iadesi defter kayıtlar blanço esasına göre tutulmadığı için iade edilemeyeceği raporda belirtilmiş.Buna mükabil yazıları silinen kasa fişleri için işletme defteri kayıtlarından vergi zayi cezası kesilmitir.Bu uygulama ne kadar doğrudur.Saygılarımla.   Cevabı »
Gönderen: özgür ünal Tarih: 13 Nisan 2011
iyi çalışmalar; mükellef 01,04,1991 tarihinde işe başlamış ve halen ticari faaliyeti devam etmekte ancak herhangi bir oda kaydı bulunmamakta. Bağkura tescili işlemini yaptırmamıştır. ancak zirai mahsül sattığında kendisinden kesinti yapılmıştır ve bu kesintileri belgeleyebilmektedir. mükellef esnaflığından dolayı bağkur tescilini geriye dönük yaptırabilir ve borçlanabilirmi? teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: DUDU KÖKSAL YILDIRIM Tarih: 7 Nisan 2011
tasfiye halinde bir ltd.şti. dağıtılmayan karları tasfiye sonunda dağıtmak zorundamıyız,dağıtmak zorunda isek, % 15 stopaj yaparak yapmalıyız,
birde tasfiye sonunda tasfiye dönemi bütün firmalara vergi incelemesi yapılıyormu, bir sınır varmı ?
teşekkür ederim   Cevabı »
Gönderen: Ender Ay Tarih: 6 Nisan 2011
Maliye cephesinden Aşağıdaki konularla ilgili farklı cevaplar almaktayız.

1- 6111 sayılı yasaya göre kdv matrah arttırımında kdv beyanlarını zamanında yapan ,istisna , tecil terkin ile ilgili hiç bir dönemde işlemi bulunmayan ancak; bazı dönemlerde satış işlemi olmadığı için hesaplanan kdv'si olmayan mükelleflerin kdv matrah arttırımı yönünden izleyecekleri yol nasıl olmalı.
2- ba-bs formları ile ilgili olarak 2010 ve öncesi dönemler için verilecek düzeltme beyanlarına uygulanacak vuk 355 e göre ceza tutarları 6111 sayılı yasa kapsamındaki indirimlerden yararlanabilir mi ?
3- matrah arttırımı vb işlemlerin hatalı yapılması sonucu düzeltmeler ne şekilde olacak.   Cevabı »
Gönderen: Hamza özkan Tarih: 4 Nisan 2011
ORTAKLAR:
1 nci ortak: DOKTOR. Özel Hastanede 1 yıldan beridir kesintisiz çalışıyor. 2000 tl. üzerinden ssk. lı çalışmaya devam etmektedir.
2 nci Ortak 657 den Emekli, Halen ticari faaliyeti var, maaşından % 15 SGDP. kesiliyor.

Bu iki ortak Özel sağlık üzereine LTD.Şirket kurdu.

SORU:
1. Doktor SSK.lı olarak çalışmaktadır, Aynen devam edecek mi ? Aynı zamanda Müdür olduğundan Kendi Ltd. şirketinden de ücret veya huzur payı alabilir mi ? Alırsa ssk, vergi, bağkur nasıl olacak ? (2.000,00 Tl.den ssk.sı yatıyor, işe evvelden beri devam etmektedir.)

2. Diğer ortak da müdür sıfatında dır O'na da Ortağı olduğu şirketten huzur payı veya ücret ödenebilir mi ? Ödersek ssk, vergi veya bağkur işlemleri nasıl olacak ?

3. Her ikisi de işçi olarak mı bildirilmeli, veya nasıl olacak ?

İlginizi bekler, saygılar sunarım   Cevabı »
Gönderen: Ender Ay Tarih: 30 Mart 2011
6111 Sayılı Yasa çerçevesinde KDV Martrah Arttırımı ile ilgili olarak ;

Yıl içerisinde her dönem KDV beyannamesi verilmiş
Bazı dönemlerde hesaplanan KDV 'si mevcut olan
Bazı dönemlerde ise (istisna ve tecil terkin işlemleride dahil) satış işlemi olmadığından dolayı hesaplanan KDV'si bulunmayan mükelleflerin KDV yönünden matrah arttırımları ne şekilde olacaktır.

(Not. istisna, tecil terkin işlemleri bulunmayan mükellefler açısından değerlendirmenizi rica ederim.)   Cevabı »
Gönderen: izzet fidan Tarih: 29 Mart 2011
BİR MÜKELLEFİM YANINDA 01.10.2004 DEN BERİ SİGORTALI ÇALIŞTIRDIĞI
ELAMANINI 10.01.2011 DE %5 HİSSE İLE ŞİRKET ORTAĞI YAPTI. BU DURUMDA
SİGORTALI OLARAK ÇALIŞAN ELEMANIN SGK SI DEVAM ETMELİ Mİ YOKSA
BAĞKURA MI KAYIT YAPTIRMALIYIZ.   Cevabı »
Gönderen: DOĞAN GÖKGÖL Tarih: 24 Mart 2011
İnşaat işleri (ofis işyeri yapımı)imalatı ve kiralama ile iştigal eden mükellefim Türkiye Finans Katılım Bankasından ve diğer katılım bankalarından mal karşılığı kredi kullanmaktadır(Murabba yöntemi).Bu şekil kredi kullanımında oluşan finansman gideri ve Bsm giderlerini maliyet hesabına ilave ediyoruz (730).Şirket şu anda kendi yaptığı ve satmadığı binaları kiraya vermektedir.Bazılarını da satmaktadır.Şirket şu anda bir tane bina (ofis üzerine) yapım işi ve satmadığı ofislerin kiralaması ile iştigal etmektedir.Benim sorum;
Şirket; 3.000.000,00.-TL lik bir kredi çekecektir.Bu krediyi katılım bankası olmayan bir bankadan çekecektir.Bu krediyi şirketin faaliyetini sürdürebilmesi giderlerini ödeyebilmesi ve şirketin diğer harcamaları için kullanacaktır.Bu nedenle çekilen krediden oluşacak Finansman gideri ve bsmv giderlerini direkt gider yöntemi ile muhasebeleştirebilirmiyiz.Yoksa yine aktifte yer alan satmadığımız ofislerin maliyetine mi eklemek zorundayız (gider dağıtım yöntemi ile).Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.DOĞAN GÖKGÖL   Cevabı »
Gönderen: MUSTAFA YILMAZ Tarih: 16 Mart 2011
18.000,00 TL TİCARİ KAZANCI (KAR)
20.000,00 TL İŞYERİ KİRASI (TEVF.TABİ)
2.400,00 TL MESKEN KİRASI
OLAN KİŞİNİN 2010 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE HANGİ GELİR UNSURLARINI DAHİL EDİP BİLDİRMEMİZ GEREKİYOR.
CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: koray erkin kani Tarih: 12 Mart 2011
iyi günler.Sektörde net maaş üzerinden çalışan kişinin yıllık izin ücreti
net maaş/225 saat(7,5x30) üzerinden mi yoksa brütünü bulup/225 bölüp ödenmelidir.saygılar   Cevabı »
Gönderen: m.ergun güçdemir Tarih: 11 Mart 2011
Mükellefim resmi kuruma asansör işi yapmaktadır. Özürlü asansörü alımı esnasında 3065 sy. kanun 17/4-s maddesine istinaden kdv den istisna alımda bulunmuştur.
Bizim resmi daireye teslim ederken kdv karşısındaki durumumuz nasıl olacak.
"Komple hakediş yapılacağından ayırmamız gerekirmi, asansör yeri için harcamalar dahil edilecekmi, edilecekse özürlü asansörü ile ilgili harcamaların kdv si maliyetmi yapılacak." ilginize şimdiden teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: CUMA YILMAZ Tarih: 6 Mart 2011
X Ltd.Şti. 2008 yılının mart ayında aldıgı 3 adet Arsa yı Akitifene defter kayıtlarına intikal ettirmemiştir. Satıcı Şirket ortakları alıcı ıse x Ltd.Şti dir. yani sahıbı oldukları şirkete arsalarını satmıştır, Tapudan satış oldugu için KDV de ödenmemiştir.

Ancak bu arsanın bir tanesini 2010 yılının eylul ayında satmışlar ve faturadada KDV /17 madde geregi KDV istisnasından yararlandırmışlardır, Alış ve satış arasında fazla fark bulunmamaktadır. hatta 2,300 tl cıvarındada bır satış zararı bulunmaktadır. alıs bedeli 100,260 tl satış edelı ıse 98,000 tl cıvarındadır.

konu ıle ılgılı olarak mukellefın 2008 yılında defter ve belgelerıne almamasından dolayı ve 2 yıl aktıfınde bulundurmamasından dolayı 6111 sayılı kanun hukmu geregınce hangi madde kapsamında yararlanmamız gerkır, KDV ve Kurumlar vergısı acısından hangı hangı yıllardan dolayı artırımda bulunması gerekir.veya duzeltme beyannamesı mı vermesi gerekır mukellefın, yada başka bır gorusunuz varmıdır

1- mukellef 2008 -2009 yıllarında geliri yoktur ve matrah beyan etmemıştır,
2- fırma ınsaat ısı ıle ıstıgal etmektedır. 2008 den berı devam eden bır ozel bına onsaatı bulunmaktadır bu ınsaatta şubat 2011 de bıtırılmıs ve 2011 ,1 donemde gecıcı vergı beyanına konu olacaktır.   Cevabı »
Gönderen: YUSUF YILMAZ Tarih: 4 Mart 2011
MERHABALAR

2005 YILINDA AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ NEDENİYLE ELEKTRONİK ORTAMDA BEYANNAME GÖNDERME ŞİFRESİ ALAN ŞİRKET 2009 YILINA AKTİFİ KÜÇÜLMESİNE RAĞMEN BU GÜNE KADAR BEYANNAMELERİNİ KENDİ GÖNDERMİŞ GÖNDEREBİLİRMİ

BU ŞİRKETİN MART/2011 TARİHİ İTİBARİYLE SM/SMMM ŞİFRESİYLE BEYANNAMELERİNİ GÖNDERMESİ ZORUNLUMUDUR.

SM/SMMM NİN BU TÜR MÜKELLEFLERİ EK:3 İLE BİLDİRMESİNE GEREK VARMIDIR.   Cevabı »
Gönderen: Kemal Kara Tarih: 24 Şubat 2011
2009 ikinci döneme ait muhtasar beyannameyi vermeyi unutmuştuk, vergi dairesi şimdi tespit etmiş ve pişmanlıkla verin diyor, af çıkacak bekletin dedik, takdire sevk ederiz diyorlar.

Beyannameyi pişmanlıkla göndereceğiz, 1600 TL ÖUC var. Gönderirken 2 seçenek sunuyor, 352 ve 355'e göre diye. Birinde ÖUC aynı kalıyor, birinde 3/1'i düşüyor.
Şimdi bu cezaları af kapsamına sokmak için, indirimli mi gönderelim, indirimsiz mi gönderelim.   Cevabı »
Gönderen: özgür ünal Tarih: 22 Şubat 2011
iyi açılışmalar.
yapı kooperatifi bir mükellefim (7 ortaklı) bina arsasını aldıktan sonra müteaahhit bir firmayla 9 daire karşılığında anlaşarak inşaaatı bitirdi. dairelerin tapu tescili üyeler adına tapudan yapıldı. müteaahit de kendi dairelerini kendi adına tescil ettirdi. kooperatif şu anda tasfiye halinde ve herhangi bir aidat vs toplamamakta. kopperatifin aktifinde bina arsası pasifindede arsa alımı sırasında üyelerden toplanan paranın borc kaydı var.
sorum 1: müteahhit firmaya kooperatif fatura kesecekmi? kesecekse tutarı neye göre hesaplamalıyım.
2: kooperatif 7 ortaklı ancak sözleşme gereği 9 daire alındı ve üyelerden 2 kişinin adına tapuda tescil edildi. kooperatife bundan kurumlar vergisi doğar mı?   Cevabı »
Gönderen: kezban açıkgöz Tarih: 21 Şubat 2011
torba yasada ba bs vermeme cezasına (özel usuzlsüzlük ) dair bir af sözkonusu mu.. 01/2009 boş verşlen ba bs verilmeyi unutulmuş 19.02.2011 de 1.600 tl ceza geldi tarafımıza.Bu durumda af kapsamında mı bu ceza.Bu ceza için uzlaşma talep edilebirlir mi.   Cevabı »
Gönderen: DOĞAN GÖKGÖL Tarih: 9 Şubat 2011
İnşaat müteahhitliği (işmerkezi) yapan bir mükellefimiz,İmalat işlerini yaptırmak üzere 2005 yılında bir taşeron firma ile anlaşmışlardır.Aralarındaki bir anlaşmazlık sebebi ile mahkemelik olmuşlardır.Dava sürerken İnşaat bitmiş maliyetler oluşmuş
işmerkezlerinin satışları yapılmış gayrimenkullerin faturaları kesilmiştir.Dava 2011 de sonuçlanmış ve taşeron firma davayı kazan-
mış ve 2005 yılı yaptığı işin faturasını 2011 de göndermiştir.İşveren firma tarafından taşeron firma için mahkeme dosyasına yüklü
bir miktar para yatırılmıştır.Buna göre 2005 yılı bitmiş işler için gelen imalat faturası nasıl muhasebeleştirilir.681 hesap kullanılabilirmi? saygılarımla,   Cevabı »
Gönderen: SERAP UYGUR Tarih: 4 Şubat 2011
Geçici Vergi dönemlerinde bilindiği üzere Yatırım fonlarını değerlemeye tabii tutuyoruz ve stopajını da beyan ediyoruz.01.10.2010 tarihinden itibaren Stopaj oranı 0 (Sıfır)oldu.Bu durumda III. Geçici Vergi Döneminde Hesabımızda mevcut bulunan Yatırım fonlarını Değerlemeye tabii tuttuğumuzdan doğal olarak Stopajını da beyan ettik.Ekim ayında itibaren Stopaj Sıfır olduğuna göre daha önce ki dönemde Değerlemeye tabii tuttuğumuz yatırım fonlarının stopajı için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.Bu konu da yardımcı olabilir misiniz?   Cevabı »
Gönderen: ömer mermer Tarih: 1 Şubat 2011
Nakliye firması olarak sözleşmeyle kiraladığımız araçların(yakıtları bizden ve araçlar vergi mükellefi)yakıtlarını sarf ederken nasıl bir yol izleyebiliriz?Teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: Abdullah Kaman Tarih: 27 Ocak 2011
SSK'lı Çalışan ve SSK'sı devam eden bir işçi şahıs mükallefiyeti açtırması durumunda Bağ-Kur kaydı açtırması gerekir mi?   Cevabı »
Gönderen: Mashar Nezih Onuk Tarih: 26 Ocak 2011
Esnaf Odamıza personel yemeği için, 21/01/2011 tarihinde kdv dahil 793,80 TL'lik, 24/01/2011 tarihinde kdv dahil 1233,80 TL'lik iki adet fatura ile 35 Kg ve 54 Kg et alınmıştır.Odamızda öğlen çıkan personel yemeğinde et yemeği yapılırsa 30 ila 40 Kg arasında et kullanılmaktadır.Kendi personelimiz tarafından yapılmakta olan öğlen yemeği için alınan bu et faturalarında KDV tevkifatı yapılması gerekirmi.Saygılarımla.   Cevabı »
Gönderen: kezban ... Tarih: 22 Ocak 2011
ortaklardan alacaklar hsna adat faizi işletip fatura kesip kdv uygulayacak mıyız.
Sadece adat faizi hesaplasak fatura kesmesek sorun olur mu.
Ayrıca fatura kesersek kdv sini de bayannamede ilave edilecek kdv de göstersek bs formuna adat faiz fatura matrahi girilecek mi. Bs formuna eklenemsi gerekir mi   Cevabı »
Gönderen: AYNUR MUMYAKAN Tarih: 18 Ocak 2011
Merhabalar,
(İki tüzel kişiliğin bir ihale sonucu kurduğu bir adi ortaklık.)
Bundan 2-3 yıl önce bir adi ortaklık kuruldu. Sözleşme yaklaşık 1 yıl önce sona erdi. Bu tarihe kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Şimdi şu tarihlerde kapatmak istiyoruz. Yapmamız gerekenler adım adım nedir?   Cevabı »
Gönderen: HAKAN UYSAL Tarih: 17 Ocak 2011
Faaliyet konusu oto kiralama rent-a car olan bir firmanın kdv sinin indirim konusu yaptığı bir otomobili 2 yıl geçtikten sonra satması durumunda kdv oranı kaçtır. örneğin şubat 2008'de almış olduğu aracını nisan 2010'da sattı. TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM:   Cevabı »
Gönderen: Serap UYGUR Tarih: 14 Ocak 2011
İhale Usulü ile almış olduğumuz yıllara yaygın inşaat işimizle ilgili kestiğimiz Hakediş Faturalarında KDV Tevkifatı yapıyoruz. Netleştiremedğimi konu bize kesilen faturalarda KDV Tevkifatı.Kdv Genel tebliğlerinde Alt taşeron veya daha alt taşeron devredilmiş yapım işlerinde,kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapması gerekiyor.Sosyal Güvenlik Kurumunda Alt taşeronumuz olarak gözükenlerde bunun zorunlu olduğunu anlıyorum.Tereddüt ettiğim konu Sosyal Güvenlik Kurumunda Alt taşeronumuz olarak görünmeyen firmaların bize kestiği işçilikli faturalarda tevkifat yapılması gerekiyor mu? Örneğin Dolap İmalat ve Montajı Faturası kesildiğinde (SGk'da alt taşeron olarak gözükmüyorsa) tevkifat yapmak gerekiyor mu?Bu konuda beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.   Cevabı »
Gönderen: Musa Yolak Tarih: 13 Ocak 2011
Bir limited şirkette Sigortalı olarak
çalışan kişi ,çalışmasını sürdürerek
o limited şirkette hisse sahibi olursa
SSK ya tabi olarak çalışmasını sürdürebilir mi?
Bağkura kayıt olma zorunluluğu doğar mı?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: murat usta Tarih: 4 Ocak 2011
mart-2010 ayında kurulmuş olan şahıs firması ssk işyeri tescili yapılmıştır.yalnız 07/10/2010 tarihinde kurulu olan şahıs firmasını dışardan ortak girmiştir.20/10/2010 tarihinde bununla ilgili bildirim ssk kurumuna yapılarak gerekli düzeltme yapılmıştır. şu an ssk kurumu firmamıza idari para cezası uygulanmaktadır.kurumun ilgili yerindeki memur arkadaşımız bize ongün içinde bildirim yapmak zorundasınız der.bu ongünlük süre doğrumudur?Kurumun yapmış oldupu bu işlem doğrumudur?   Cevabı »
Gönderen: hasan hüseyin yıldırım Tarih: 27 Aralık 2010
ssk'dan emeklilik süresi ve primi dolmuş olup,7 yıl süre kadar yaşın dolmasını bekleyen vatandaşın 7 yıl içerisinde ödeyeceği sigorta primlerinin maaşına etkisi olur mu? ayrıca prim yatırmadan sağlıktan kendisi ve ailesi nasıl faydalanabilir? şimdiden vereceğiniz cevaptan dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.   Cevabı »
Gönderen: MUSTAFA YILMAZ Tarih: 27 Aralık 2010
01.09.1986 - 31.03.1987 tarihlerinde SM faaliyetimden dolayı bağ-kur sigortalılığım vardır.
01.12.1987 tarihinden 30.09.2005 tarihine kadar bağımlı serbets muhasebeci mali müşavirlik yaptım.
Sorum 01.12.1987 - 30.09.2005 tarihleri arasında sigortalı olarak çalıştım ama bu çalışma sürelerimde ara sıra boşluklar bulunmaktadır.
Bağ-kur bu boşlukları Oda kaydım olduğundan dolayı ben sizi bağ-kur lu olmak zorundasınız diyerek boşlukları sigortalı olmadığım günler kadar hizmet çıkarmaktadır.
Bağ-kurun yapmış olduğu bu hizmet doğrumu   Cevabı »
Gönderen: SERHAT ŞEN Tarih: 25 Aralık 2010
iyi günler.
Öncelikle firmamız kat karşılığı inşaat yapmkatadır.Payımıza düşen dairelerin faturasını daireleri teslim ettiğimizde keseceğiz.Tahsilatları alınan sipariş avanslarına kaydediyoruz.Toprak sahibinde düşen dairelerinde satışını biz yapıyoruz.tapuyu bize devrediyor bizde satış yapıyoruz.Bu işlemler ile ilgili belge düzeni nasıl olacak.
1.-Toprak sahibinden alıp ta sattığımız dairelerin faturalarını ne zaman keseceğiz ?   Cevabı »
Gönderen: YAVUZ PİŞKİN Tarih: 24 Aralık 2010
sayın yetkili, biz ltd şti.olarak asansör konusunda faaliyetimize devam etmekteyiz. milli eğitim bakanlığına bağlı orta dereceli bir okula özürlü asansörü yapacağız fakat bu 4842 sayılı kanunun 10,maddesi kapsamında eğitime % yüz destekleyen yardım kampanyası dahilinde olacak.keseceğimiz fatura da kdv kesilecekmi veya muafmı cevabınızı bekliyorum. saygılarımla   Cevabı »
Gönderen: Hasan Hüseyin Yıldırım Tarih: 15 Aralık 2010
ssk sigortalı işyerlerinde yararlanılan 5921 sayılı kanundan doğan indirim süresi en son 31/12/2010 tarihine kadar uzatılmıştı,bundan sonra tekrar uzatıldımı? uzatıldı ise işverenlerin ne yapması gerekiyor? şimdiden vereceğiniz bilgilr için teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Abdullah ÇETİNKAYA Tarih: 6 Aralık 2010
20.02.1955 DOĞUMLU KADIN ÇALIŞAN 08.06.1973 TARİHİNDE EMEKLİ SANDIĞINA TABİ OLARAK İŞE BAŞLAMIŞ VE 28.02.1982 TARİHİNDE İŞTEN AYRILMIŞTIR. BU SÜREDE 3.142 GÜN EMEKLİ SANDIĞI HİZMETİ MEVCUTTUR. MEVCUT ŞARTLARDA EMEKLİ OLMA ŞANSIMIZ YOKTUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. AKTİF SSK LI OLARAK ÇALIŞIRSA HANGİ ŞARTLARDA EMEKLİ OLABİLİR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA   Cevabı »
Gönderen: hasan hüseyin yıldırım Tarih: 27 Kasım 2010
26.10.1970 DOĞUMLU,SSK İLK SİGORTA BAŞLANGICI 01.01.1988 TARİHİ OLAN BİR KİŞİNİN 15.01.2010 TARİHİNE KADAR OLAN SÜRE İÇERİSİNDE 2160 GÜN SSK SİGORTA PRİMİ ÖDENMİŞ GÜNÜ VARDIR.15.01.2002 TARİHİNDEN İTİBAREN BAĞKURA TABİ OLUP HALEN BAĞKUR PRİMİ ÖDENMEKTEDİR.BU GÜNE KADAR 8 YIL 10 AY TOPLAM 3180 BAĞKUR PRİMİ ÖDENMİŞTİR.BU DURUMDA NE ZAMAN EMEKLİ OLUNUR DAHA PRİM ÖDENEMESİ GEREKİYORMU? VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: filiz türker Tarih: 25 Kasım 2010
şirketimiz bir cami inşaatı işi aldı.Bununla ilgili bir sorumuz olacak bu iş aralık ayı başında başlayacak ve dolayısi ile 2011 yılına sarkacak bu durumda stopaj kesintisi yapılması gerekir diye düşünüyorum ama cami inşaatı diye farklılık gösteririrmi bilmiyorum bu konuda bana bilgi veririmisiniz.teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Onur Ersoy Tarih: 4 Kasım 2010
Sayın Üstadım;
Tasfiye halindeki bir anonim şirket tasfiye döneminde ortaklara kar payı dağıtım kararı almıştır.Geçmiş yıllar zararını mahsup etmeden geçmiş yıllar karları dağıtılabilir mi?
İyi Çalışmalar   Cevabı »
Gönderen: CUMA YILMAZ Tarih: 2 Kasım 2010
ltd.şti. 'nin 2008/Mayıs ayında aktifine kayıt ettiği bir boş arazıyı, 2010 yılı Ekim ayında; Bedelsiz (Bağış yaparak)olarak, Kurumlar Vergisi Mükellefi olan bir şirkete tapu dan devrini yapmıştır.
1- KDV ve Kurumlar Vergisi açısından durumu nedir?   Cevabı »
Gönderen: İbrahim Tahsin Tüzcan Tarih: 1 Kasım 2010
Gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bir şahıs evinde hususi şöfer çalıştırıyor sigorta mükellefi olup nasıl sigortaya bildirebilir açıklarsanız sevinirim.ne gibi evraklar gerekir.   Cevabı »
Gönderen: murat usta Tarih: 21 Ekim 2010
sigortada özel bina inşaatı dosyası açıldı.2010/ temmuz ayında işçi çalıştırılmadığına dair dilekçe verildi.2010/eylül ayında ilişiksiz belgesi için müracat yaptık. Sigorta bizden şimdi 2010/ eylül ayında iskan için müracat yapıldığı için 2010/ eylül ayında işçilik istemektedir.2010/eylül ayı için işçilik göstermek zorundamıyız?   Cevabı »
Gönderen: yavuz pişkin Tarih: 27 Eylül 2010
sayın üstad,
ltd şti olarak finansman ihtiyacımız için faktoring firmalarla zamanla çalışmaktayız. çoğu faktoring firmaları işlem yaptıktan sonra(çek alıp parayı gönderdikten sonra) hemen ft. kesiyorlar.bazı faktoring firmaları ciro ettiğimiz çeklerin tahsil edilmesinden sonra ft. kesiyorlar bu işlemden dolayıda ilgili dönemde gidere atamıyorum. bu nedenle hangi faktoring firmasının işlemi doğrudur.

saygılarımla,   Cevabı »
Gönderen: ADEM YAMAN Tarih: 16 Eylül 2010
26 Ocak 1966 doğum tarihli
01 Haziran 1983 ssk giriş olan biri ne zaman emekli olur. 5150 gün primi dolmuş.(17 yaş başlangıç sayılır mı?)   Cevabı »
Gönderen: Sadık ŞİMŞEK Tarih: 15 Eylül 2010
Sayın Üstadım; Yıl içinde başlayıp yıl içinde biten inşaat ve onarım işlerinde geçici verginin nasıl hesaplanacağı?
Bu konuda iki görüşün olduğunu düşünüyorum.
a) Hakedişler 600 Hesaba yazılacak. 740 Hesapta maliyet oluşturulacak. Geçici Vergi dönemlerinde genelde maliyetin yüksek olması nedeniyle zarar beyan edilecek işin bittiği aya isabet eden geçici vergi döneminde oluşan maliyet ve hakedişler karşılaştırılarak kar/zarar hesaplanacak. Doğrumudur???????
b) Diğer bir görüşe göre de 600 Satışlar H.(Hakedişler) gözüken satışların müteahhitlik-taşeronluk karı gözönüne alınarak maliyeti hesaplanacak hesaplanan maliyet ile satış arasındaki fark geçici vergi dönemleri itibariyle beyan edilecek.- mi? Böyle bir şeyin yapılması durumunda 740 Hs.oluşan maliyet hiç gözönüne alınmıyor. Bu görüşün doğru olduğunu düşünemiyorum. Çünkü 740 Hs.oluşan bir maliyet var. Bu maliyet gözönüne alınmadan satış üzerinden(hakedişler) maliyet hesaplayıp kar gösterilmesine bir anlam veremiyorum.
Yıl içinde başlayıp yıl içinde bitem alt taşeron olarak yürütülen inşaat ve onarım işlerinde geçici verginin beyanı ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla.   Cevabı »
Gönderen: NURALİ KELEŞ Tarih: 2 Eylül 2010
Tiner üretimi yapan imalatçı bir firmanın müşavirliğini yapmaktayım. Firmanın Sanayi sicil Belgesi dahil her türlü belgesi vardır.
Firma Tiner üretimi için gerekli olan hammaddeyi, ithalat, imalatçı (Tüpraş) veya ithalatçı firmalardan temin etmektedir. .
Firma Ötv Kanununa göre 1 sayılı maddenin B cetveline girmektedir. Ötv oranı tonda 0,065 tl/kg’dır. Kullandığı hammaddeler de (G.T.İ.P :2710.11.21.00.00 white spirit,) aynı listededir. Üretimi yaptığı tinerde aynı listededir. G.T.P.İ nosu : 3814.00.90 dır.

Sorularımız :

1-Yurt dışından kendi imkanlarıyla getirdiği hammadde Whıte sprıttir G.T.İ. P no’su : 2710.11.21.00.00 ‘ dur Ötv karşılığı teminat mektubu verdiğinde ÖTV’yi bunu tecil ettirebiliyoruz. Aynı uygulamayı imalatçı yutiçi (Tüpraş) veya başka ithalatçı bir firmadan aldığı hammadde de Ötv’yi de ilgili firmalara teminat mektubu vererek tecil ettirebilir mi?
2- Ötv kanunu 2/3-a maddesinde 1 sayılı listenin B cetvelindeki malların ithalatçıları ve üreticileri, aynı cetveldeki başka bir malın imalatında kullanırlarsa, Ötv beyan edilmeyecektir denmektedir. Bu ne anlama gelmektedir?
Bu durumda
--- Firma Ötv mükellefliğinden çıkıyor mu?
--- Alışta ötv den çıkıyorsa, satışta ötv uygulayacak mı?
--- Çıkıyorsa yaptığımız işlerin muhasebe kayıtları nasıl olacaktır.
--- Tinerde de ayrıca ötv var. Varsa alışta Ötv Kanunu 2/3-a da Ötv mükellefliği kalktığına göre satışta Ötv mükellefliği nasıl olacaktır.
---Fatura keserken nasıl kesecek. Ayrıca perakende satış yaptığında uygulama nasıl olacaktır.
3- Ötv Kanunu 9.ncu maddesinde vergi indirimi konusu :
Ötv’ye tabi malların yer aldığı listedeki başka bir malın imalatında kullanılması halinde ödenen vergi, Maliye Bakanlığınca belirlenen esaslara göre ödenecek vergiden düşülecektir. Bu maddenin geniş açılımı nedir. Yani bizim kdv stopaj gibi çıkacak vergilerimizden mi mahsup edilecektir.
4- İmalatçı firma bile olsak, alışta ve üretip sattığımız tiner de Ötv olduğunu kabul etsek: İthalat yapıp tecil ettiğimiz Ötv ürünü sattığımızda nasıl olacak. Müşteriden tahsil ettiğimiz Ötv’yi hemen ödüyor muyuz. Ödediğimizi farz edersek terkin işlemleri nasıl yapılacaktır.
5- Alışta ödediğimiz Ötv fire oranlarına nasıl yansıyacak.
6- İmalatçı firmaların önce Ötv’yi tecil edip, sonra Ymm tarafından düzenlenecek üretim raporundan sonra terkin edilirse, alışta ötv üzerinden ödediğimiz KDV nasıl olacaktır.

Sonuç :
Belki bilmeyip sormadığımız sorular veya almak istediğimiz bilgileri yanlış sormuş olabiliriz. Ama sorunun özünü anlattığımızı sanmaktayız.
Ötv her ürüne göre değişiklik arz etmektedir. Bize tiner üretimi konusunda ÖTV mükellefiyeti, uygulamaları ve muhasebe kayıtları konusun da bilgi verirseniz sevinir işleriniz de başarılar dileriz. SMMM – Nurali KELEŞ
TEL : 230 56 49 / 231 54 78
Cep :0532 343 66 01   Cevabı »
Gönderen: cemal özkan Tarih: 31 Ağustos 2010
kasım/2005 ten beri bağ-kur si,gortalısıyım(büro açtığım tarih)..ven bugüne kadar da hiçbir aylı primi ödemiş değilim. çıkan bir kanunla nisan 2008 tarihi itibariyle sigortalılıkta 5 yılını dolduran ve hiç prim ödememiş olanların borçları silinip sigortalılık hakları kayboluyor denilliyordu. Şimdi benim 5 yılım kasım 2010 da doluyor, acaba benim talep etmem uzerine kasım 2010 da borcum silinir mi? teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: AHMET ATEŞ YILDIRIM Tarih: 30 Ağustos 2010
Merhaba
Bir konuda yardıma ihtiaycım Var.

1.Sınıf olarak devam eden bir mükellefimize 2010 yılında işletme defteri tasdik ettirdik.
2009 Yılı Alışı 48.538,-TL
2009 Satışı 47.155,-TL
Bildiğim kadarı ile alış veya satış tutarları belirlenen hadlerin %20 yi aşan kısmında düşüş
gösterirse tekrar 2.sınıf'a geçebilir.
Bu bilgiler ışığında bu tutarlar göre alışlarda %59, Satışlarda %71 oranın bir düşüş var.
bu duruma göre bu mükellef 1.sınıftan 2.sınıfa geçebilirmi?
Çok değişik yorum ve bilgiler aldım kafam karıştı.
Sizden ricam bu konu hakkında bana bilgi verirmisiniz. İşletme defteri tasdik ettirmek le doğrumu yaptım.
Saygılarımla,
Ahmet Ateş Yıldırım   Cevabı »
Gönderen: YASİN AKTÜRK Tarih: 28 Ağustos 2010
işten ayrılış bildirgesi verilirken yanlışlıkla baş bir firma şifresi ile verilmiş bu durumu düzeltme imkanı varmıdır.cezası ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim.   Cevabı »
Gönderen: yavuz pişkin Tarih: 16 Ağustos 2010
sayın üstad, ltd şti.de 1,5 yıldır sözleşmeli haftada 4 gün çalışan ve sözleşmesinde bu çalışma şartları yazılı olan personelimizin yıllık izin durumu nasıl olacaktır.   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 9 Ağustos 2010
1- A firması 12.7.10 tarihinde 4.500tl, 19.7.10 tarihinde 4.250 tl iki fatura ile B firmasına ticari mal satmıştır. Faturalar nakit satış olduğu için kapalı düzenlenmiştir.
a) Bu faturaların tahsilatı tevsik kanunu kapsamında yapılmalı mıdır?
b) Yapılan uygulama doğru mudur?
c) Ay içerisinde aynı firmaya satılan malların fatura toplamları, bir veya birden fazla fatura düzenlenmiş olarak 8.000tl tutarını aşmış ise tevsik kanunu hükümlerine göre işlem yapılması doğru değil midir?
d) Faturaların kapalı düzenlenmiş olmasına rağmen, açık fatura görerek ve tevsik kanunu hükümlerinin uygulan ması mevzuatlara uygun değil midir?   Cevabı »
Gönderen: Nurali KELEŞ Tarih: 2 Ağustos 2010
Konu : Ötv de Tecil , Terkin ve ötv oranı HK’da.
Kurumlar Vergisi mükellefi olarak 0071 kodun da ÖTV- 1 beyannamesini 15 er günlük 2 Dilim halin de vermekte olan firmanın müşavirliğini yapmaktayım.
Madeni yağ üretimi yapan lisanslı bir firmamın Yurtdışından İthal ettiği baz yağlarını işletmesin de kimyasal katıklarla harmanlamasını yaptıktan sonra İç piyasada satışını yapmakta . 2710,1999,0021 , 2710.1999.0022 G.T.I.P. nolu Baz yağların ithalatı aşamasında Gümrüğe : aşağıda G.T.İ.P numaraları belirten malları üreteceğini beyannamede taahhüt ediyor.
ÜRETECEĞİ ÜRÜNLER :
ÜRÜN ADI G.T.İ.P NUMARASI
Akışkanlığı Düzenleyici
Maddeler: 3811.2100.9000 ( ek 22 li )
Dokumaya Elverişli Maddelerin Yağlanmasın da kullanılan Müstahzarlar : 3403.1100.0000
Döküm Kalıplarına Mahsus Yağlama
Müstahzarları: 3403.1910.0000
Pas ve Korozyon Önleyici
Müstahzarlar: 3403.1910.0000
Yukarıdaki üretimini yaptığını G.T.İ.P numaraları belirtilen ürünlerin 4760 sayılı kanunun hangi listesin de yer aldıklarını ; 01.01.2010 - 27.07.2010 tarihleri arası ve sonrası kilogram başına ödeyeceği ötv miktarı, teslimdeki maktu vergi tutarı oranı ile tecil edilmesi gereken ötv miktarı ile tecil terkinin olup olmadığını gösteren açıklayıcı bir bilginin tarafıma verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim, 02.08.2010 Saygılarımla.
Nurali KELEŞ – S.M.M.M
CEP: 0532 343 66 01
TEL: 230 56 49 – 229 80 31   Cevabı »
Gönderen: arzu kayapınar akbaba Tarih: 14 Temmuz 2010
merhaba,
tekstil sektöründe ayakta çalışan bir kişinin bacaklarında varis oluşması,boyun ve bel fıtığı rahatsızlığının ortaya çıkması durumunda iş aktini sağlık nedenlerinden dolayı feshedebilirmi,kıdem tazminatı hakkı doğarmı.
bilgilendirmenizi rica ederim.
tşk.
iyi çalışmalar.   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 11 Temmuz 2010
1-Meslek mensuplarının yapmış oldukları sözleşmelerle ilgili 2009 yılında; 2007-2008 yılları damga vergisi beyannamesi dilekçe ile 2009 yılını ise internet üzerinden damga vergisi beyannamesi verilmesi bildirilmiştir. 2007 ve 2008 yıllarına ait damga vergisi beyannamesini belirtilen sürede vermekte geçikmiş Meslek mensuplarına 2005,2006,2007 ve 2008 yıllarına ait sözleşmeleri vergi dairelerince istenmiş ve cezalı işlem yapılmıştır. Genel olarak 2007-2008-2009 yıllarına damga vergisi beyannamesi vermiştir. 5 yıllık Zaman aşım süresine dayanarak 2005 ve 2006 yıllarına yapılan damga vergisi ve cezalarına ne yapılabilir? Vergi dairesinin bu işlemi haklı bir gerekçe midir?   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 11 Temmuz 2010
Serbest Muhasebeci olupta, Özel SMMM sınavına girerek Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan meslek mensupları kartvizitlerine sadece "mali müşavir" olarak ünvan yazmaları doğru mudur? Yazmalarında 3568 sayılı yasamız gereği cezai müeyyideler var mıdır"   Cevabı »
Gönderen: lokman devran Tarih: 11 Temmuz 2010
sigortalı işçimiz hastaneden üç günden az istirahat belgesi alıyor.(iş göremezlik belgesi değil) bu sigortalı işyerinde istirahatli olduğu günlerde çalışmıştır ve bu nedenle sgk primleri tam olarak yatmaktadır. ilgili sigortalının istirahatli olduğu günlerde işyerinde çalışmasından dolayı işveren olrak ilgili sgk kurumuna bilgi verilmesi gerekirmi. gerekirse nasıl?   Cevabı »
Gönderen: CUMA DEĞİRMENCİ Tarih: 8 Temmuz 2010
Ekspertiz işiyle iştigal eden bir Anonim Şirket
Ekspertiz işi için,Belediyelere harç yatırmaktadır. Daha sonra İlgili Kişi veya kuruma Ekspertiz faturası kesilmektedir. Kesilen faturanın içinde ödenen harç ta bulunmaktadır. Katma Değer vergisi hesaplanırken Harcın kdv’si hesaplanacak mı,
İyi çalışmalar dilerim.   Cevabı »
Gönderen: MUSA ÇITIR Tarih: 5 Temmuz 2010
Kderme SMMMO Üyesiyim(aktif) aşagıdaki sorularımın cevabını rica ve tesekkür ederim.
1) ASMMMO nakil icin ne kadar para odemem gerekir.
2) Kamu emeklisiyim. vergi mükellefiyim. mükellefin defterini tutmuyorum. sadece 2009 yılında e_ beyanname gönderme hizmeti verdim. 2010 yılında işlem yapmadım. SGKD primi ödemem gerekir mi?
3) Kamu emeklisinin Bagımsız denetim Ştinin(A.Ş) ortagı.yönetim kurulu veya denetim kurulu üyesi olarak SGKD primi ödemesi gerekir mi? TŞK.   Cevabı »
Gönderen: Ahmet Ateş Yıldırım Tarih: 28 Haziran 2010
Merhaba.
Tasfiye süresi birmiş bir ltd.şirket tasfiye bitiş işlemleri için Tic.Sic.ne ekonomik durumlarından dolayı müracaat edemiyor. Tasfiye süresini bitiş tarihi 30/04 dü. Geçelide bayağı oldu. Bu dönem içersinde atsfiye halinde byanlar yapılıyor. vergi dairesine karşı bi cezai bi durum sözkonusumudur.?   Cevabı »
Gönderen: Savaş Bıçakçı Tarih: 17 Haziran 2010
Emekli sandığından emekli maaşı alan bir vatandaş Limited şirkete ortak olursa maaşından kesinti yapılırmı yapılmazmı yapılırsa ne oranda yardım rica edeceğim   Cevabı »
Gönderen: DOĞAN GÖKGÖL Tarih: 10 Haziran 2010
Bağkur primleri isteğe bağlı olarak belirlenmeden önce 14.Basamakta olan 42 yaşında bir kişi.50 Yaşında emekli olacağı varsayılarak,en düşük kaç lira dan bağkur pirimi ödemesi mantıklı olur.Emekli aylığını 18-20 basamağa göre almak isterse.   Cevabı »
Gönderen: DOĞAN GÖKGÖL Tarih: 10 Haziran 2010
Sigortalı olarak çalışmakta olan bir kişi daha sonra dan işyeri açtığında sigortası aralıksız devam etmiştir.İşyeri devam ederken,sigortalı çalıştığı işyerinden çıkıp başka bir işverenin yanında ara vermeden aynı gün geçerse sigortası kesintiye uğrayıp 4/a dan 4/b ya geçmesi gerekirmi?   Cevabı »
Gönderen: KEZİBAN YARAR Tarih: 3 Haziran 2010
GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ YIL İÇİNDE MART AYINDA MÜKKELLEFİYETİNİ KAPATTI. DAHA SONRA HAZİRAN AYINDA MÜKKELLEFİYEKE TEKRAR GERİ BAŞLADI.
1-KAPATTIĞI TARİHTE DEVİR EDEN KDV DURUMU NE OLACAK.
2-KAPATTI ANDA KULLANMAKTA OLDUĞU İŞLETME DEFTERİNİ KULLANMAYA DEVAM MI EDECEK YOKSA YENİ DEFTER Mİ TASDİK ETTİRMELİ.   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 19 Mayıs 2010
sayısal loto on numara sanş topu v.b işletmelerin almış oldukları komisyonlar üzerinden milli piyango %20 oranındagelir vergisi kesintisi yapıyor bu kesintileri peşin vergi dönemlerinde kesinti yoluyla ödendiğinden mahsup edilecek tevkifat tutarına yazdım kalan varsa vergilendirdim doğrumudur üstad hayırlı günler dilerim   Cevabı »
Gönderen: MUSTAFA YILMAZ Tarih: 17 Mayıs 2010
Gelir Vergisi Mükellefi gerçek kişi olarak brüt 1.500.00 TL. sı bedelle işyerini kiraladım. Kiralamış bulunduğum işyerinin bir kısmını Ltd. Şti. Net 1.000.00 TL. sından kiraya verdim. Kendim 1.500.00 TL. sından Kira Stopajı ödüyorum. Bir kısmını Kiraya vermiş olduğum işyeri için 1.000.00 TL. + KDV. olarak Ltd. Şti. fatura kesiyorum bu işlemim doğru mudur bir kısmını kiraya verdiğim ltd. şti. kira stopajı yapması gerekiyormu.
Teşekkür Ederim   Cevabı »
Gönderen: metin er Tarih: 10 Mayıs 2010
Kurumlar Vergisine mükellefi şirketin bir adi ortaklıklığı var adi ortaklığa ait KKEG, Genel Yön.Giderleri ve Satıştan doğan gelirleri gelir tablosu oluşturabilmek için hangi hesplarda göstermemiz gerekir.   Cevabı »
Gönderen: Ahmet Navruz Tarih: 7 Mayıs 2010
İyi günler.
Başkalarının işlerinde kullanmak üzere Biçerdöver satın alan bir kişinin alış tarihi itibariyle mükellefiyet açtırması gerekirmi ve hasat mevsimi sonunda geri kapanış verip gelecek mevsimde açılış yapabilirmi.(Biçerdöverin adına kayıtlı kalarak)

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Hasan Hüseyin Yıldırım Tarih: 7 Mayıs 2010
şirket müdür ve ortağı olan bir kişi, mülkiyeti kendine ait olan bir işyerini siyasi bir partiye kiraya verip kira tutarını almayıp bağışta bulunursa bu durumda siyasi parti kira stopajı ödemek zorunda kalırmı yoksa muaf olurmu? vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.   Cevabı »
Gönderen: ARZU KAYAPINAR AKBABA Tarih: 6 Mayıs 2010
Merhaba,

Bir kişi sigortalı olarak bir işyerinde çalışırken kendi adına işyeri açabilirmi.işveren ve sigortalı açısından sakıncaları nelerdir.

Bu konuda bilgilendirmenizi rica eder,iyi çalışmalar dilerim.   Cevabı »
Gönderen: ALİ KULUP Tarih: 19 Nisan 2010
1997 ve 2001 tarihinde SSK'dan emekli olup emekli maaş alan şirket hissedarı Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyelerine ve Denetcisine Hakkı Huzur Ücreti ödenmektedir. Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçi'ye ödenen hakkı huzur ücretlerinden sosyal güvenlik destekleme primi kesilmesi gerekir mi?
Bu kişilere ödenen hakkı huzur ücretlerinin SGDP kesintisi ne şekilde olacak Bilgi vermenizi rica ederim.
Saygılarımla,
Ali İhsan Kulup   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 15 Nisan 2010
üstadım merhaba benim sorum 2 işçi çalıştırılan bir iş yerinde 2010 mart ayında ssk verilen hizmet belgemiz doğru verilmiş fakat işçi çıkış verilirken yanlışlıkla diyer işçini t.c. girilerek çıkış yapılmış bu yanlışlık ssk ya hizmet belgemizde herhangi bir yanlışlık yok ekliyerek bir dilekçe ile düzeltme verebilrmiyiz herhangi ceza gelirmi sayğılarımla   Cevabı »
Gönderen: MUSTAFA YILMAZ Tarih: 5 Nisan 2010
kullanılmış hafif ticari araçlar (G.T.İ.P 87.03) olan (doblo,caddy) gibi araçlar maliye bakanlığı otomobil sınıfına alıp K.d. vergisini indirim konusu yapamazsınız diyor peki otomobil sınıfına aldığına göre bunların Katma Değer Vergisi oranını ne uygulamalıyız % 1 mi yoksa % 18 olarak mı uygulamamız gerekiyor.
Teşekkür ederim   Cevabı »
Gönderen: Yalçın ERTUĞRUL Tarih: 19 Mart 2010
merhaba kolay gelsin.
-MKL VE METSAN olarak iki firma var.
-Metsanın bankalarda kredisi yüksek bir firma.
-MDL firması maddi sorunlarından dolayı hiç bir bağı(ilişiği) olmayan metsan firmasına 600.000-tl teminat çeki yazıyor.
-Metsan firması bu çekleri bankasına teminat olarak verip 400.000-tl+19.000-tl faiz ile spot kredi alıyor.Ve bu parayı mdl ye veriyor.vade geliyor ve mdl borcunu ödüyor.
-MDL 419.000-TL BORCUNU FAİZİ İLE BANKAYA ÖDÜYOR VE ÇAKLERİNİ GERİ ALIYOR.
-SORU-1)METSAN BANKACA TAHAKKUK EDEN 19.000-TL 660 FİNANSMAN GİDERLERİNE KAYDEDİYOR.VE MDL DEN ALDIĞI FAİZİ 19.000-TL 642 FAİZ GELİRLERİNE GİRİYO.MERAK ETTİĞİM 19.000-TL Yİ GELİR VE GİDER YAZARKEN ; METSAN - MDL FİRMASINA 19.000 TL LİK FATURA KESMESİ GEREKİYORMU VE KDV YE TABİMİDİR.   Cevabı »
Gönderen: Sema Kahramanoğlu Tarih: 19 Mart 2010
08.03.2010 tarihinde tasfiyeye girdiği tescil edileb bir şirket tasfiyeye GİRİŞ beyannamesi hangi dönemleri kapsayacak şekilde,kaç günlük sürede,vergi dairesine beyanname verilecektir.   Cevabı »
Gönderen: celil yıldırım Tarih: 3 Mart 2010
Değerli Oda Yetkilisi Meslekdaşım

Konu: Kıdem Tazminatı Karşılıkları Hk.

Yıl Sonu itibariyle Kıdem Tazminatı karşılığı hesaplayıp Gider ve Maliyet hesaplarımıza kayıt yaptık, aynı zamanda K.K.E.Gider kaydımızı da yaptık. Bu hesaplamalar a göre geçici vergi beyanımıza da yaptık. Fakat İşçilerimizden Ocak 2010 ve Şubat 2010 ayları içinde Emekli olanlar oldu bunlar için 31.12.2009 tarihine kadar ayrılmış( Vergisi ödenmiş) olan kıdem tazminatı tutarını 2009 yılı kurum kazancımızdan indirim yapabilirmiyiz.

iyi çalışmalar   Cevabı »
Gönderen: MÜSLÜM HELVACI Tarih: 25 Şubat 2010
Selamlar,Azerbaycan da şube açan ve Türkiyede tekstil ticareti yapan bir şirketimizin Şube hesapları ile türkiyedeki dönem sonu hesapları arasındaki ilişkisinin açıklanması ve yurtdışı şubeleri ile ilgili olarak nelere dikkat etmemiz gerektiği huususunda vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşk.ederim. Saygılarımla,   Cevabı »
Gönderen: SONER ÖCAL Tarih: 25 Şubat 2010
Bir bayan SSKlı prim gününü ve yılını doldurmuş durumda olup işyerinden tazminatını alarak ayrılmak istiyor. SSK dan emekli olabilmek için sadece yaşını beklediğine dair yazı aldı.Bunu işverene noter aracılığla mı, yoksa dilekçe ekinde mi vermeli? Halen aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor.Bir de bu aldığı yazının geçerlilikle ilgili bir süresi var mıdır?   Cevabı »
Gönderen: AHMET ATEŞ YILDIRIM Tarih: 13 Şubat 2010
Merhaba.
Ltd.Şti. Makine İmalatçısı. Bu firma Yıllara yaygın İnş.İşi aldı. İnşaat tan kastım bu inşaat çelik işlerini aldı. Dönem içersinde ana firma yapılan hakedişlere istinaden bize para ödedi. Biz de 1 nolu hakediş deyip faturayı kestik. 250000+%18 kdv 45000TL kdv . Bu tutarı Kdv beyannamemizde gösterdik.
Sorum şu bu tutarı bildiğim kadarı ile kdv beyannamesinde haliyle kdv olduğundan dolayı (600 + 391 ile )matraha yazdım kdv sütünunuda kdv sini. Ben yıl sonunda bu iş Yıl.Yay.İnş.Hakedişi hesabına (350 HS) alacak vererek 600 hes borç vererek virman yaptım. Yaptığım işlem doğrumu?
2 nci sorum ise yine bildiğim kadarı ile bu tutar Yıl.Sarı İnş.hakedişi olduğundan gelir hesaplarında ve kar zarar hesaplarında dikkate alınmayacağıdır. Ben geçici vergi yi yaparken bu tutarı dikkate almadım. İşin bittiği yılda 350 hesaptan 600 hesaba virman ederek hasılata atacam. Yapacağım bu işlem doğrumudur. İlginiz için Tşk.   Cevabı »
Gönderen: hüseyin toksoy Tarih: 5 Şubat 2010
İyi Günler İSMMMO üyesiyim
Bir konu hakkında fikirlerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
A LTD.ŞTİ. ÜZERİNE KAYITLI ARSA KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ İLE B AŞ. C AŞ VE D LTD.ŞTİ MÜTEAHHİT OLARAK ÜÇÜ KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ İLE BİRLİKTE 120 DÜKKAN VE 120 KONUT YAPMA KONUSUNDA ANLAŞIRLAR DAİRE VE KONUTLARIN YARISI TOPRAK SAHİBİNE VERİLECEKTİR. MÜTEAHHİT B AŞ. C AŞ. VE D LTD.ŞTİ. BU İŞİ YAPMAK İÇİN KENDİ ARALARINDA ADİ ORTAKLIK KURARLAR ADİ ORTAKLIĞIN KDV VE MUHTASAR VE SSK MÜKELLEFİYETİ VARDIR. HER TÜRLÜ MALİYET ADİ ORTAKLIK TARAFINDAN YAPILACAK ADİ ORTAKLIK İŞ BİTİMİNDE HİSSELERİ ORANINDA TÜM MALİYET BEDELİNİ ORTAKLARA FATURA EDECEKTİR.İŞİN TAMAMLANMA SÜRESİ YAKLAŞIK 36 AYDIR. 2008-2009 maliyetler 150-710-720-730-ve770 hesaplar kullanılarak 151 yarı mamül hesaplarında toplandı fakat tüm maliyet iş bitiminde fatura edileceği için 2008 bir kar oluşmadı 2009 yılında adi ortaklıgın bankadan faiz gelir i olması nedeniyle 2500 tl gibi bir karı oluşmaktadır. stopaj kesintisi de 450 kkeg giderlerde 95.000 tl civarıdır. Adi ortaklıktaki kar yansıtma ve kar zarar kayıtlarını yaptıktan sonra 590 hesapta kaldı.
SORULARIM ŞUNLARDIR.
1- 2500 OLUŞAN KARI ORTAKLAR KENDİ HİSSELERİ ORANINDA KENDİ BEYANNAMELERİNE İLAVE EDERKEN BEN 590 DAN BAŞKA BİR HESABA VİRMAN YAPMAMA GEREK VARMI 590 HESAPTAMI KALACAK ( ORTAKLARIN İMALAT YAPILMASI İÇİN GÖNDERDİKLERİ TUTARLARI 340 HESAPTA TAKİP EDİYORUM İŞ BİTİMİNDE MALİYET ORTAKLARA FATURA EDİLECEĞİ İÇİN)
2- 193 HESAPTA BULUNAN 450 TL ORTAKLAR KENDİ BEYANNAMELERİNE HİSSELERİ ORANINDA MAHSUP NASIL EDECEK MUHASEBE KAYDI AÇISINDAN BİR HESABA VİRMAN YAPMAM LAZIMMI
3- 95000 KKEG GİDERLERİ HİSSELERİ ORANINDA BEYANNAMELERİNE NASIL EKLEYECEKLER

4- FAİZ GELİRİ OLMASAYDA SADECE KKEG GİDER OLSAYDI BUNU BEYANNAMELERİNE NASIL EKLEYECEKLERDİ   Cevabı »
Gönderen: Ahmet Ates yıldırım Tarih: 21 Ocak 2010
Merhaba,
Benim sorum aslında sıkıntım. Defterini tuttuğum bir Toplu İşyeri koop.nin Kdv mükellefiyeti ile ilgili.(tesisi) Koop.in Bağlı olduğu vergi dairesine kayıt olurken KDv mükellefiyetini açmamışlar. Ama Kur.Vrg, Geçici V. ve Muhtasar Tesisi var. Bu beyanları süresi içinde yapıyoruz.(Aslında KDv'li bir işide olmadığından kdv beyannamesi vermiyoruz haliyle tesis kapalı olduğundan) KOOP. İŞYERİ KOOP.dir. ŞUANA KADAR YAPTIĞI SADECE ARSA TOPLAMAK OLDU. Kdv li herhangi bir işelmi yok. (Kırtasiye giderleri hariç aldığımız ft' larda haliyle kdv var)
BURDA SORMAK İSTEDİĞİM; 1- KDV MÜKELLEFİYETİNİN AÇILMAMASI NORMALMİ 2- KDV MÜKELLEFİYETİ AÇTIRMAM GERKİRMİ 3- KIRTASİYE VS GİDERLER OLDUĞUNDA ALDIĞIMIZ BU GİDER FTLARINA TESLİM VE HİZMET DOĞDUĞUNDAN YİNE KDV MÜKELLEFİYETİ AÇTIRMAM GEREKECEKMİ?
Bu konuda net ve anlaşılır bir detay ile bilgiler verirseniz sevinirim. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: LOKMAN DEVRAN Tarih: 25 Aralık 2009
Bir müteahhit firmamız A ve B Bloktan oluşan bir inşaat sözleşmesi yapmıştır.A ve B Blokta 30’ ar daire bulunmaktadır.Toplam 60 adet daireden arsa sahibine B bloktan 27 daire verilecektir. B bloktan 3 daire , A blokun ise tamamı müteahhit firmaya verilecektir.Firmamız B bloku 2010 yılının Ocak ayında , A bloku ise 2011 yılında bitirecektir.2010 yılında biten B blokta şirkete ait bulunan 3 daire satılmıştır.A blok için Ocak ayında iskana başvurduğumuz da satılan 3 dairenin teslimi söz konusu olduğu için ( A blok bitmediğinden dolayı maliyetler oluşmadığı için ) nasıl fatura edilecektir.

Yoksa 3 daireye fatura kesilip, gelir gelecek aylara ait gelirlere hesabına atılıp A Blok bittiğinde mi maliyet hesapları yapılacaktır?

Ayrıca A ve B blok inşaatların maliyet hesaplarını bir tutsak bir sıkıntı olurmu? (Gelen faturalarda A ve B blok ayrımı yapılmamaktadır.)

Teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 22 Aralık 2009
İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödenen primler (sigortalılıktan vazgeçilmesi halinde) iadesi talep edilmesi halinde SGK ödenebilir mi ?   Cevabı »
Gönderen: HAKAN UYSAL Tarih: 17 Aralık 2009
Bir işyerinde %60 çalışma gücünü kaybeden 2 derece sakatlık indirimi olan ve 1 işçi çalıştıran (özürlü işçi dışında çalışan yok)için vergi indirimi dışında sgk prim indirimi varmı. tşk. ederim   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 10 Aralık 2009
2009 yıllık alışları 130.00 TL SATIŞLARI DA 140.00 TL OLACAĞI HESAPLANAN HALK EKMEK BAYİİ 1 SINIFA GEÇMESİ GEREKİRMİ 2 SINIFDA KALIRSA HADLERİ% 20 İLAVELİ AŞMIYOR BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM   Cevabı »
Gönderen: ÖZGÜR ÜNAL Tarih: 1 Aralık 2009
iyi çalışmalar üstadım.
G.V.K. 41 MADDE DE GELİRDEN İNDİRİLEMEYECEK GİDERLER BAŞLIĞI ALTINDA "KÜÇÜK ÇOCUKLAR" KAVRAMI NEYİ İFADE ETMEKTEDİR. YENİ İŞEBAŞLAYAN BİR İŞYERİNDE MÜKELLEF FİİLEN 30 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNU ÇALIŞTIRMAKTADIR. BU DURUMDA ÖDENEN ÜCRET VE SGK PİRİMLERİNİN DURUMU NE OLACAKTIR. TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: ZELİHA ÖZBAY Tarih: 21 Kasım 2009
Factorıng firmalarının Factorıng ücreti olarak faturalandırdıkları ücretleri ba bs formunda bildirme zorunluluğu varmı? Teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: CUMA YILMAZ Tarih: 21 Kasım 2009
A.Ş. 'nin aktifinde kayıtlı bulunan 10.000 m2 arazinin 5.000 m2 si, 5 adet villa karşılığında Müteahhit firmaya sözleşme ile verilmiştir. 5.000 m2 araziye Müteahhit tarafındn 10 adet villa yapılacaktır. A.Ş. 'nin Vergi Hukuku açısından yapması gerekn nedir, faturalandırma ve KDV oranı ne olacaktır, Mütehhit firmanın keseceği fatura ne şekilde olacaktır. Maliyet bedeli ve diğer yükümlülükleri nedir?   Cevabı »
Gönderen: musa yolak Tarih: 21 Kasım 2009
Vergiden muaf kişilerden, özel araçların kiralanması , Gelir Vergisi Kanunu 9.madde, esnaf muaflığı kapsamında değerlendirilerek ,% 10 stopaja tabi tutularak gider olarak kaydedilebilir mi?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 13 Kasım 2009
5838 sayılı yasayla 5510 sayılı Kanunda yapılan düzenlemeden sonra, toplu işçi çıkarımına gidilen işyerlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne ve T.İş Kurumuna bildirim yapılacak mıdır ?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 13 Kasım 2009
Çalışılan genel tatillerde, ara dinlenmesi çalışılmış gibi sayılacak mıdır ?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 13 Kasım 2009
Fazla çalışma ücretleri ödenirken, hangi ücret esas alınacaktır. Ayni ve nakdi yan ödemeler dikkate alınacak mıdır ?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 12 Kasım 2009
(A) Şirketinden alınan ihaleye göre çalıştırılırken belirlenmiş işçi ücretleri, (B) şirketinden alınan ihalenin daha düşük bir miktarla bağlanmasından dolayı, azaltılabilir mi ?   Cevabı »
Gönderen: ARZU KAYAPINAR AKBABA Tarih: 11 Kasım 2009
MERHABA,29 EKİMDE ÖZEL İŞYERLERİNDE ÇALIŞMA YASAĞI VARMIDIR,ÇALIŞILMASI DURUMUNDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM,İYİ ÇALIŞMALAR,TEŞEKKÜRLER.   Cevabı »
Gönderen: ARZU KAYAPINAR AKBABA Tarih: 10 Kasım 2009
MERHABA,AKTİFTE KAYITLI OLAN BİR BETON POMPASI SATIŞINDA KDV ORANI KAÇTIR.İYİ ÇALIŞMALAR DİLEĞİYLE TEŞEKKÜRLER   Cevabı »
Gönderen: adem afsın Tarih: 19 Ekim 2009
merhabalar.Yap-sat işi yapan limited şirketimiz merkez adresinde aynı zamanda gıda işi de yapacaktır.Bu işi şube olarak açmadan ve merkez adresinde yapacağımız için vergi dairesine dilekçe ekinde bildirimde bulunsak(ana sözleşmemizde gıda maddesi var)ticaret sicilden tescil ettirmeden yapabilirmiyiz?.Şirket inşaatı yaptığı yerler zaten kat karşılığı.Bu konuda görüşleriniz nedir?   Cevabı »
Gönderen: ÖZDİLEK BEDİR Tarih: 19 Ekim 2009
22/11/1963 DOĞUM TARİHİM.

SSK GİRİŞ TARİHİM 01/06/1989,

ASKERE GİDİŞ TARİHİM 01/12/1987 8 AY KISA DÖNEM ASKERLİK YAPTIM. ASKERLİK BORÇLANMASI YAPTIĞIM ZAMAN EMEKLİ OLMA İÇİN İŞE BAŞLAMA TARİHİ 01/12/1987 TARİHİ GEÇERLİ OLURMU.
SAYGILARIMLA.   Cevabı »
Gönderen: HASAN TOKUŞTEPE Tarih: 19 Ekim 2009
1- Amatör spor kulübünün açılması gereken mükellefiyet (vergi dairesi) kaydı ve tutulması gereken defterler nelerdir?
2- Derneğin, iktisadi işletmesi ticaret siciline kayıt ettirilmemiş ise yönetim kurulu kararı ile iktisadı işletme açılabilir mi?
3- İktisadi işletmelerden dernek borç para alıp kullanabilir mi?
4- Derneklerde yeni yönetime gelen yönetim kurulunun sorumluluğu ne zaman başlar? Sorumlulukları nelerdir?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 16 Ekim 2009
İşyerinden hak ettiği halde kıdem tazminatı almadan ayrılan işçi tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlarsa ancak bu kez iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilirse, önceki döneme ait kıdem tazminatı ne olacaktır ?   Cevabı »
Gönderen: AHMET PEHLİVAN Tarih: 16 Ekim 2009
SİGORTA ACENTELİĞİ YAPAN FİRMAMIZA KANUNEN ONAYLATILMASI GEREKEN ZORUNLU DEFTERLERİNİ(YEVMİYE,ENVANTER VE KEBİR)YAPTIRDIK AYRICA REJİSTRO DEFTERİ DE YAPTIRMAK ZORUNDAMIYIZ.TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: Ali Erbir Tarih: 16 Ekim 2009
Zamanında verilmemiş bir Kdv-2'yi pişmanlıkla verecek olursak karşılaşacağımız masraflar nelerdir? Ve özel usulsuzluk cezası kesilecek midir?
Eğer kesilecekse bunun mahkemece iptal durumu var sanırım. Bu konuyu son değişiklikler göz önünde bulundurularak açıklanırsa sevinirim. Teşekkurler   Cevabı »
Gönderen: YILMAZ imeci Tarih: 9 Ekim 2009
BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTAN 1.SINIF GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ. KONUT YAPI KOOPERATİFİNE MALZEME SATMIŞTIR.KURALAR ÇEKİLMEMİŞ OLUP İNŞAAT DEVEM ETMEKTEDİR. FATURA BEDELİNİN 100000 TL.LİK KISMINA KARŞILIK KOOPERATİFTEN 1 ADET ORTAKLIK PAYI ALDI. BU PAY BAŞKASINA SATILDIĞINDA KDV. YE TABİMİDİR, DEĞİLMİDİR TERETTÜTE DÜŞTÜM. YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: SERKAN SAĞIR Tarih: 8 Ekim 2009
Merhaba, derneğimizin iktisadi işletmesi üyelerine mesleki konularda eğitim vermekte olup ve bu eğitim için dışardan üniversite hocaları ve diğer eğitmelerden saat karşılığı hizmet almaktadır. eğitmenlere saat karşılığı ödenen ücretleri gelir vergisi ve damga vrg tabi tutup ücret olarak mı değerlendireceğiz yada % 17 stopaj keserek s.meslek ödemesi olarak mı dikkate alacağız. (eğitmenler işyerimizde sürekli çalışmamakta ve sigortalı değillerdir) teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: LOKMAN DEVRAN Tarih: 3 Ekim 2009
20 İŞÇİ ÇALIŞTIRAN BİR ŞİRKET SİGORTALILARININ MAAŞ-İKRAMİYE VS.ÖDEMELERİ BANKA KANALIYLA YATMAKTADIR.İLGİLİ ŞİRKET AYRICA İŞÇİLERİNE BODRO VE BODRO CETVELİ İMZALATMA ZORUNLULUĞU BULUNUYORMU?
AYRICA İŞÇİ - İŞVEREN ANLAŞAMAMA DURUMUNDA ÇAL.SOS.GÜV.BAK.DAKİ İNCELEMELERDE BODRO VE İCMALLERDEKİ (BAYRAM-RES.TAT.-İZİN)VS. GÜNLER BELİRTİLDİĞİNDEN İMZASIZ OLARAK SUNULURSA TARAFIMIZCA SIKINTI YAŞANIRMI?   Cevabı »
Gönderen: HASAN öztürk Tarih: 1 Ekim 2009
merhaba
10 gün içinde(14/08/2009 işten çıkış) işten ayrılma bildirgesi verilmesi gereken işçileri aylık bildirge(24/08/2009 tarihinde verdim.) ile 19 kişinin çıkışlarını verdim. idare para cezası ödememiz gerekirse bu idari para ne kadar olur. ve idari para cezasının sınırı varmı? şimdiden teşekürler.iyi haberlerinizi bekliyorum.   Cevabı »
Gönderen: ahmet pehlivan Tarih: 29 Eylül 2009
ŞİRKETİMİZ 31.08.2009 TARİHİ İTİBARİYLE TASFİYEYE GİRECEKTİR 2009 YILINA AİT YASAL DEFTERLERİMİZİ TASFİYEYE GİRDİKTEN SONRA DA KULLANABİLİRMİYİZ YOKSA TASFİYEYE GİRİŞ TARİHİ İTİBARİYLE YENİDEN ÜNVANIMIZIN BAŞINDA TASFİYE HALİNDE İBARESİ OLAN YENİ YASAL DEFTERLERİMİZİ NOTERE ONAYLATMAMIZ MI GEREKMEKTEDİR?   Cevabı »
Gönderen: AHMET PEHLİVAN Tarih: 29 Eylül 2009
1995 YILINDA BAĞKUR SİGORTALISI OLAN BİR BAYAN 1988 YILINDA DOĞUM YAPMIŞTIR.DOĞUM SÜRESİNİ BORÇLANABİLİRMİ? YOKSA BU BORÇLANMIYI SADECE SSKLILAR MI YAPABİLMEKTEDİR.TEŞEKKÜRLER   Cevabı »
Gönderen: halil dukan Tarih: 28 Eylül 2009
şantiyemizde iş kazası sonucu vefat eden işçimizin defin edilecek yere nakli bedelini işveren olarak biz ödedik.Faturayı kuruma ibraz edip bedelini istedigimizde, genel saglık sigortasıyla ilgili 2008 yılında yayınlanan bir teblig ileri sürülerek talebimiz red edilmiştir.bu hususta nasıl itirazda bulunabiliriz.   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 28 Eylül 2009
1- Derneğe, iktisadi işletmesinden dönem içerisinde nakit ihtiyacını çözmek için borç para aktarılabilir mi? Muhasebe kaydını yapar mısınız?   Cevabı »
Gönderen: AHMET PEHLİVAN Tarih: 23 Eylül 2009
"PERDE DİKİMİ" YAPTIĞIMIZ BİR FİRMAYA PERDE DİKİMİ AÇIKLAMALI FATURA DÜZENLEYECEĞİZ, BURADA KDV ORANINI %8 OLARAK MI ALMALIYIZ YOKSA % 18 OLARAK MI? TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR   Cevabı »
Gönderen: Abdulkerim Karabudak Tarih: 17 Eylül 2009
bazı firmalarımızda çalışan işçiler işverene haber vermeden ay içerisinde 4-5 günü bulacak şekilde işe gelmemekte. İşverende çalışmayan işçinin maaşını ödemek istememekte. (30 gün çalışan işçi ile 26 gün çalışan işçiye aynı parayı ödemek istemiyorum demekte) benim sormak istediğim işe gelmeyen işçinin gelmediği günkü maaşını kesebilirmiyiz. keser isek dayanağımız ne olur. Teşekkürler...   Cevabı »
Gönderen: hasan hüseyin yıldırım Tarih: 16 Eylül 2009
108 seri nolu katma değer vergisi genel tebliği'nde et ürünleri satışında satıcının 1/2 tutarında tevfikat yapması gerektiği bildiriliyor.Fatura kesme sınırının altında olduğunda tevfikat yapılmayacaktır.Ancak benim sormak istediğim aynı firmaya ay içerisinde farklı günlerde 670 tl nin altında et ürünü sattım.Bu durumda ay içerisinde toplam satmış olduğum toplam faturalar üzerinden mi tevfikat ayırmam gerekiyor.Yoksa farklı tarihlerde kesmiş olduğum tarihlerdeki fatura tutarı 670 tl yi geçmediğinden tevfikat yapmamam mı gerekiyor. Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: LOKMAN DEVRAN Tarih: 11 Eylül 2009
ASLİ ACENTE OLAN BİR MÜŞTERİMİZ TALİ ACENTE İLE ANLAŞARAK SİGORTA POLİÇESİ KESİYOR.TALİ ACENTE TARAFIMIZA AYLIK OLARAK SİGORTA KOMİSYON GİDER BELGESİ DÜZENLİYOR.BU BELGEYİ BİZ GELİRİMİZE KAYIT EDİYORUZ.(SİGORTA ŞİRKETİMİZ KDV'DEN MUAF OLUP KDV BEYANI VERMEMEKTEDİR.)ASLİ ACENTE OLARAK KDV BEYANNAMESİ AÇTIRIP BU GELİRİMİZİ BEYAN EDECEKMİYİZ.TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: Zuhal Yıldırım Tarih: 10 Eylül 2009
Kıdem tazminatı alabilmek için yaşlılık aylığı bağlanmadan emeklilik işlemi hangi koşullarda yapılabilir.   Cevabı »
Gönderen: tahir koç Tarih: 4 Eylül 2009
580.000,00tl sermayesi olan bir anonim şirket başka bir anonim şirketin ortagı olup ortagı olduğu anonim şirketin sermayesınden 1.200.000,00tl lık pay alabılırmı.
yani şirket kendı odenmıs sermayesı tutarından dafa fazla mıktarla başka bir şirkete ortak olabılırmı.   Cevabı »
Gönderen: Hatice Çakır Tarih: 4 Eylül 2009
Merhaba,
Sözleşme Damga Vergisi ile ilgili sorum var.Şirketimiz taşınmak üzere karşı firma ile ilgili 2 asıl sözleşme yaptık.Tapuya şerh koydurma işlemi sırasında sözleşme damga vergisinin ödenmesi konusunda tapu müdürlüğü istekte bulundu.Bizde beyana dayalı olarak vergi dairesine yatırıla bileceğimizi söyledik ancak tapu banka kanalıyla ödenmesinin zorunlu olduğunu söyledi ve bankadan 1 asıl sözleşme bedeli üzerinden ödeme yaptık.Bundan sonra işlem olarak birini ödediğimiz için diğer sözleşme damga vergisini tahakkuk ettirip beyanname döneminde vergi dairesine bildirimde bulunacağız.Bankadan ödenen damga vergisi için herhangi bir işlem yapmamız gerekirmi?Banka dekontunda damga vergisi Tapu K.Harcı olarak belirtilmiş ve bağlı olduğumuz vergi dairesi yerine Firma ismimizle beraber ödeme yaptığımız bankanın ve tapunun bulunduğu vergi dairesi yazmaktadır.Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.Teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: YAŞAR SARICI Tarih: 3 Eylül 2009
İŞYERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİMİZ MART 2009 TARİHİNDE İŞ KAZASI GEÇİRDİ.ŞİMDİYE KADAR TEDAVİSİ DEVAM ETTİ AMA DAHA NE KADAR TEDAVİYE DEVAM EDİLECEĞİ BELLİ DEĞİL ÇOK BÜYÜK İHTİMALLE YENİDEN ÇALIŞMA HAYATINA DÖNEMEZ DURUMDA.ŞİMDİ BİZ BU İŞÇİNİN İŞTEN ÇIKIŞINI VERMEMİZ DOĞRU OLUR MU YOKSA MALULEN EMEKLİLİĞİNE KADAR İŞTEN ÇIKIŞ VEREMEZMİYİZ. İŞ KAZASINA BAĞLI MALULEN EMEKLİLİK DURUMUNDA İŞVEREN OLARAK BİZİM DURUMUMUZ NE OLUR.TEŞEKKÜRLER.   Cevabı »
Gönderen: Hasan Hüseyin Yıldırım Tarih: 3 Eylül 2009
vergi mükellefiyeti 26/08/2009 tarihinde başlayan bir mükellefin ne kadar süre içerisinde bağ-kur'a müracat etmesi gerekiyor.Süresi içinde müracat etmediği takdirde bunun cezai müeyyidesi nedir.Vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: yavuz pişkin Tarih: 3 Eylül 2009
sayın üstad aşağıdaki sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. saygılar.1-bilançoya kayıtlı işyerimizi ekonomik krizden dolayı şahısa satıyoruz bu işlemden dolayı fatura kesecekmiyiz kdv meydana gelecekmi kdv oranı ne olacak. 2-tapu satış olayında satış tutarı olarak belediye 270.000,-tl rayiç bildirdi tapu alım satım harç bunun üzerinden yatacak, fakat ekonomik krizden dolayı işyerimizi ancak 130.000,- tl satabiliyoruz muhasebe işlemi nasıl olacak.3-bilançoya kayıtlı 225.000,-tl tarlamızı yine ekonomik krizden dolayı 100.000,-tl ye satıyoruz alış değeri 225.000,- tl olduğu için harç değeri yüksek bu satışın muhasebeleşmesi nasıl olacak.   Cevabı »
Gönderen: Nursen Tokgöz Tarih: 2 Eylül 2009
Çalışmadığımı beyan etmiştim.Ama SSK mı bir şekilde devam ettirmem gerekiyor. Ev hanımları sigortası bana uygunmu yoksa isteğe bağlı mı olmalıyım. Prim dolmasına 5 yılım var. Ne kadar süre isteğe bağlı olmam gerekiyor.SSK dan emekli olmak istiyorum.   Cevabı »
Gönderen: LOKMAN DEVRAN Tarih: 2 Eylül 2009
KOOPERATİFİMİZ TAŞERON FİRMAYA 300 BİN TL ÖDEME YAPMIŞ OLUP,TAŞERON FİRMA TARAFINDAN 100 BİN TL FATURA KESİLMİŞ BULUNMAKTADIR.İLGİLİ ŞİRKET 200 BİN TL FATURA KESMEYE YANAŞMAMAKTADIR. KOOPERATİF HESAPLARINDA 200 BİN TL 159 NOLU HESAPTA BEKLEMEKTEDİR.YIL SONU İTİBARİYLE FESH OLACAK KOOPERATİFTE 200 BİN TL'LİK AVANSA NASIL BİR İŞLEM YAPILACAKTIR.KOOPERATİMİZ KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLUP 200 BİN TL MALİYETE ATILMADIĞI TAKTİRDE 40 BİN TL KURUMLAR VERGİSİ ÇIKMAKTADIR.CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 29 Ağustos 2009
İşyeri bildirimlerinin gecikilerek yapılmasından dolayı tüzel kişi işverenlerine ceza uygulanmayacak mıdır?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 29 Ağustos 2009
01.08.2009 tarihinden önce faaliyette olmasına karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüklerine bildirilmemiş işyerleri için hala ilgili bölge müdürlüğüne bildirim yapılması gerekiyor mu?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 29 Ağustos 2009
Otobüs şoförü olarak çalışan işçinin trafik kazası yapması nedeniyle tutuklanmış olmasından dolayı iş sözleşmesi sona erdirilebilir mi?   Cevabı »
Gönderen: Burak YILDIRIM Tarih: 29 Ağustos 2009
Çıraklar kaza geçirdiğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirilecek mi?   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 29 Ağustos 2009
1-Ticari mal alış faturasının inceleme sonucunda sahte ve yanıltıcı belge olarak tespiti sonucu, bu fatura ile envantere giren ticari malların durumu ve muhasebe kaydı nasıl olacaktır? Kolay gelsin.Teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: YAVUZ PİŞKİN Tarih: 29 Ağustos 2009
ÜSTADIM KOLAY GELSİN BU HİZMETDEN DOLAYI TEŞEKÜR EDERİM. LTD ŞTİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIZ. İŞE ALDIĞIMIZ BAYANIN KIDEM TAZMİNATI TALEBİ VAR.BİLGİLERİ ŞÖYLEDİR. 15/03/1960 DOĞUMLU BAYAN İŞE İLK GİRİŞ TARİHİ 05.03.1984 İSTİFA TARİHİ 30.04.2009 TARİHİNE KADAR SSK ÇALIŞMA TOPLAM GÜNÜ 4.087 GÜN. BAYANIN ŞİRKETİMİZDE İŞE BAŞLAMA TARİHİ 17.04.2008 İŞTEN İSTİFA EDEREK AYRILMA TARİHİ 30.04.2009 KENDİSİ İSTİFA ETTİĞİ HALDE YAŞ VE SSK GÜN NEDENLERİYLE SSK KANUNLARINA GÖRE KIDEM TAZMİNATI TALEP ETMEKTEDİR. SONUÇ HAKKINDA BİLGİYİ BEKLİYORUM. SAYGILARIMLA   Cevabı »
Gönderen: Mashar Nezih Onuk Tarih: 25 Ağustos 2009
Muhasebesinden sorumlu olduğum meslek odasının eski bir çalışanı 30/06/2004 tarihinde emekli olmuştur.Kıdem tazminatını ve kullanmadığı izin sürelerinin ücretinide alarak kurumu ibra etmiştir.Yönetim Kurulu kararı ile sözleşmeli olarak 02/07/2004 tarihinde yani 2 gün sonra tekrar çalışmaya başlamıştır.Çalışanımızın izin kıdemi nasıl hesaplanmalıdır. Teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: ESİN ÖZDEMİR Tarih: 20 Ağustos 2009
MÜŞTERİLERİMİZE YAPILAN VADELİ SATIŞLARI DAHA SONRA KREDİ KARTIYLA TAHSİL EDİYORUZ,BAZI DÖNEMLERDE KREDİ KARTIYLA TAHSİLAT YAPILDIĞINDA KREDİ KARTIYLA GERÇEKLEŞEN İŞLEMLER SATIŞLARDAN DAHA YÜKSEK OLUYOR BU DURUM DA KREDİ KARTIYLA TAHSİLAT YAPMAMIZDA HERHANGİ BİR ENGEL VARMI?TEŞEKKÜRLER   Cevabı »
Gönderen: AHMET PEHLİVAN Tarih: 19 Ağustos 2009
ŞİRKETİMİZ TASFİYEYE GİRMEDEN ÖNCE BANKA KREDİSİ ÇEKMİŞ İDİ ŞU AN TASFİYEMİZ BAŞLAYALI YAKLAŞIK BİR BUÇUK SENE KADAR OLDU,TASFİYEMİZİ SONUÇLANDIRMAK İSTİYORUZ AMA BANKAYA OLAN BORCUMUZ HENÜZ BİTMEDİ TİCARET SİCİL KAYDIMIZI SİLDİRİRSEK BANKA BİZDEN HALA ALACAKLI OLDUĞUNDAN SIKINTI YAŞANIRMI.   Cevabı »
Gönderen: derya soylu Tarih: 18 Ağustos 2009
inşaatlarda iş bitiminde sgk başvuru süresi 1 aymıdır acaba   Cevabı »
Gönderen: KEMAL ASLAN Tarih: 6 Ağustos 2009
Bilindiği gibi ikinci el araç satışları kasko değerinin altında satılamaz. Fakat noter satış senedine kasko bedelinden düşük satış bedeli yazılarak kasko bedelinden daha düşük bedel ile satılabilir mi?
Teşekkür ederim   Cevabı »
Gönderen: ARZU KAYAPINAR AKBABA Tarih: 5 Ağustos 2009
Merhaba,çalıştığım firmada 10 kişi üzerinde personel çalışmaktadır.Ancak bazı personelin ödemesi banka kanalıyla değil tediye makbuzu kesilmek suretiyle elden yapılmıştır.İşçi ve işveren açısından ne gibi sorunlarla karşılaşırız.Konuyu işçi ve işveren açısından detaylandırırsanız sevinirim.İyi çalışmalar,teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: HASAN öztürk Tarih: 5 Ağustos 2009
merhaba
işten çıktıktan sonra 10 gün içinde bildirimde bulunulması gerekiyordu ama SGK na 10 gün içinde ait olduğu ayın tahakkuku yaparsak işten çıkış bildirimi ayriyetten bildirmeye gerek var mı?   Cevabı »
Gönderen: MERAL KIVANÇ Tarih: 31 Temmuz 2009
01/08/2009 tarihinde yürülüğe girecek olan yasaya göre sgk bildirgelerini girerken bölge çalışma numaralarının olması gereklimi olmayanlarda herhangi bir cezayi müeyyide varmı? sonradan yazılabiliyormu? temmuz ayına ait ek:1 ek:2 leri ağustos ayının 15 ine kadar yine verecekmiyiz.yoksa ağustos ayının ek:1 ve ek:2 leri için mi geçerli   Cevabı »
Gönderen: VOLKAN DÖNMEZ Tarih: 25 Temmuz 2009
iyi çalışmalar, iki limited şirketin birleşmesinde 1 nolu şirket (devir olan) ssk lı çalışan işçiler mevcutdur. 2 nolu şirket (devir alan) ssk işyeri dosyası yoktur. devir işlemi gazetede yayınlandıktan sonra 10 gün içerisinde işyeri bildirgesi vermemiz gerekiyor , 1 nolu şirketteki işçiler için ssk girişi vermemiz gereklimidir. (2 nolu işyeri için) teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: HASAN ÖZTÜRK Tarih: 25 Temmuz 2009
ÖNCEDEN SGK KAYITLI BİR FİRMA İÇİN İŞKUR A KAYIT YAPMANIN BİR CEZASI VAR MI?   Cevabı »
Gönderen: HASAN ÖZTÜRK Tarih: 24 Temmuz 2009
2009/07 dönemine ait Ek-1 Ek-2 bildirimleri çalışma bakanlığına verilecek mi? yoksa Sgk tahakkuk yapıldığı zaman yeterli olacak mı?   Cevabı »
Gönderen: HASAN ÖZTÜRK Tarih: 24 Temmuz 2009
01/08/2009 tarihinden sonra İş-Kur bildirge verilmeyip Sgk dan Tahakkuk yapıldığı zaman yeterli olacak mı? birde yeni açılan işyerleri için iş-kur a başvurmaya gerek varmı?   Cevabı »
Gönderen: SUNA ŞEKERCİ Tarih: 21 Temmuz 2009
merhabalar
SGK'da bir çalışanımıza 1 gün eksik gün için yazı geldi

Çalşımanımız Temmuz/2005 ayın ilk on günü raporlu diğer günler çalıştı.Biz SSK'sını yaperken 10 gün raporlu 20 gün çalışmış yaparak 30 gün baz alarak yaptık. SGK'ya gittiğimde 9 gün raporlu 21 gün çalışmış yapacaksınız dediler.Bir türlü anlaşamadık.Ay 31 çektiği için böyle yapmanız gerekiyor diye cevap verdiler. Bizde 10 gün raporlu birini niye 9 gün raporlu gösteriyoruz dediğimiz zaman sert bir şekilde o bizim sorunumuz değil diyorlar.Çalışanınız 10 gün raporlu 21 gün çalışmış toplam 31 gün diyorlar,ama SSK'sını yaparken öyle olmuyor.Sizce nasıl yapmalıyız, şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 18 Temmuz 2009
Hizmet sektöründe faaliyet gösteren ltd.ştiyiz. Müşterilerimizden reklam geliri elde ederek, ticari mal olarak ajanda matbaada bastırıp ve bedel karşılığında satıyoruz. Yıl sonumda satamadığımız 500 adet ajanda kaldı. Bu ajandaları gidere işleyebilir miyiz? (Ajanda olduğu için bizde bu ajandaları ücretsiz yine çevremize ve müşterilerimize dağıtıyoruz)   Cevabı »
Gönderen: Hasan TOKUŞTEPE Tarih: 18 Temmuz 2009
1- Dernek, iktisadi işletme açıyor meslek mensubu vergi dairesine dilekçe ile gerekli evraklarla bildirimde bulunuyor.Ancak vergi dairesi derneğin mevcut kdv-muhtasar kayıtlarına kgeçici ve kurumlar vergisi mükellefiyetini açmış ve bir yıldır bu şekilde beyannameler verilmiş.İktisadi işletmeye ayrı bir kayıt açılması gerekirken sehven açılan bu mükellefiyet kaydını ve iktisadi işletmenin nakit para aktarımını- kullanımını açıklarmısınız? Nasıl bir düzeltme yoluna gidilmelidir? Meslek mensubunun sorumluluğu nedir?   Cevabı »
Gönderen: mustafa akar Tarih: 18 Temmuz 2009
04.07.2009 tarihinde işten çıkartılan işçinin sgk ya 10 gün içinde çıkışının bildirilmesi gerekmekte; mali tatil nedeniyle bu bildirim de 27.07.2009 tarihine kadar yapılabilirmi teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: SİNEM KORKMAZ Tarih: 15 Temmuz 2009
şirketimiz ortaklarından olan ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE bina satışında bulunduk. OSB ler hangi vergilerden muaf çünki bina satışımızdan kdv hesaplayamayacağımız söylenmekte.   Cevabı »
Gönderen: ESİN ÖZDEMİR Tarih: 15 Temmuz 2009
YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE YAPILAN HAKKI HUZUR ÖDEMELERİNDE DE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ UYGULANIRMI?
TEŞEKKÜRLER   Cevabı »
Gönderen: hasan hüseyin yıldırım Tarih: 9 Temmuz 2009
vergi mükellefiyetini kapattırmadan askere alınıp yedek subay olarak askerlik görevini yapmış bir kişinin muvazzaf askerlik süresince geçen bütün sosyal hakları bu süre zarfında karşılanmıştır.Fakat bağkur hizmetide devam etmiş olduğundan bağkur prim borcuda tahakkuk etmiştir.Bu durumda askerlik süresi kadar olan tahakkuk etmiş bağkur prim borçlarını nasıl iptal edebiliriz.Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.Vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Savaş Biçakçı Tarih: 9 Temmuz 2009
1/8/2004 tarihli ve 25540 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Özürlü, Eski Hükümlü ve Terör Mağdurlarının İstihdamı Hakkındaki Usul ve Esaslara İlişkin Tebliğ" yürürlükten kaldırılmıştır.
Bu hükümle Özürlü işçi çalıştırma zorunluluğu ortadan kalkıyormu yoksa hala Özürlü işçi çalıştırma zorunluluğu varmı?   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 6 Temmuz 2009
PMC CAM BALKON SİSTEMİ OLARAK ÜRETİM YAPAN FİRMA YAPMIŞ OLDUĞU İŞLERİN YERİNE TAKILMASI MONTAJ OLARAK TAŞERONLUK SÖZLEŞMESİ YAPILMIŞ KONU/FİRMA TARAFINDAN ÜRETİLEN KAYAR VE KATLANIR CAM SİSTEMLERİNİN TAŞORON TARAFINDAN MONTAJININI ÜSTLENMESİ TAŞORAN FİRMA İLE YAPILAN SÖZLEŞMEDE MONTAJ VE SERVİS ESNASINDA BİR İŞ KAZASI DURUMDA ÜRETİCİ FİRMA SORUMLU DEGİLDİR MADDİSİ VAR BÖYLE BİR KAZA MEYDANA GELDİĞİNDE BİZ ÜRETİCİ FİRMA NINI SORUMLULUĞU OLURMU   Cevabı »
Gönderen: DENİZ UÇAR Tarih: 6 Temmuz 2009
Firmamız ilk defa ülke dışında şantiye açacak açılan bu şantiyenin gelir ve gider evraklarını nasıl ve hangi ülkede vergilendirelecek ve yurtdışında çalışanlara burdan sgk numarası aldık bunun için muhtasar beyannamei vermemiz gerekiyırmu   Cevabı »
Gönderen: yasin ayas Tarih: 6 Temmuz 2009
iyi günlar.

form bs-ba larda 2008 yılı limit 8.000,00tl olduğunu biliyoruz. 2009 yılı için bu limitte bir değişme var mı?

iyi çalışmalar.   Cevabı »
Gönderen: yücel özer Tarih: 3 Temmuz 2009
işkura verilmesi gereken aylık iş gücü çizelgesi 10 ve üzeri işçiler için her ay verilmesi gerekiyormu 9 ve altında işçi çalıştıran işverenler yılda bir kere vermesi yetermi verilmesse cezası varmı odamız yükümlülükler takviminde belirtmemiş bu yüzden biz biraz rahatız cevabınız için teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: KEMAL DOĞAN Tarih: 3 Temmuz 2009
1 İŞÇİ İLE 10 İŞÇİ ARASINDA DEĞİŞEN BİRÇOK FİRMAMIZ VAR.BUNLARA AYLIK OLARAK TÜRKİYE İŞ KURUMUNA AYLIK İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ VERMEMİZ GEREKİYORMU.İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGELERİNİ VERMEMİZ GEREKİYORMU.   Cevabı »
Gönderen: Ahmet Ateş YILDIRIM Tarih: 1 Temmuz 2009
Merhaba.
İlginiz için Tşk. İlk sorum için.

Kooperatifiz Toplu İşyeri yapı Kooperatifidir. Kuruluş amacı üyelerine İşyerleri yapmak.Herhangi bir ticari hareket yoktur. Kuruluş Yılımız 04.2007 dir. Vergi Dairesine ilk açılışımızda kdv yönünden tesisimizi açmadılar. Üst Birliğe kaydımızı 5.ay /2007 itibari ile yaptırdık. Stopaj, Geçici Vrg, Kurumlar Vergisi yön.tesis açtılar fakat kdv yönünden açmadılar. Sebep olarak kdv den muafsınız dediler ve 5422 sy kur vrg.geçici 1.md 8 nolu fıkrasını gösterdiler. Bu konuda Biraz araştırma yaptım. Sanayi Siteleri kurulması amacı ile kurulduğunda kdv muaftır deniliyor. Kimiside kdv yönünden tesisinin olması lazımdı. diyorlar. kdv yönünden vergi dairesine bir dilekçe ile müracaat edip, kdv yönünden tesisimin şu tarihten itibaren açılsın dediğimde geçmiş dönemler için bi sıkıntı olurmu? Ayrıca ilk vd ne işe başlama verildiğinde vergi dairesi, kuruluş ile ilgili tesisleri kendileri açmıyormu?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: MEHMET AYDIN Tarih: 30 Haziran 2009
MERHABA;BENİM YAZARKASA KULLANIMI İLE İLGİLİ SORULARIM OLACAKTIR.
BİRİNCİSİ;GÜMÜŞ TAMİR ATELYESİ OLAN MÜKELLEFİM TAMİRAT İŞLEMLERİNİ,SADECE VERGİ MÜKELLEFİ OLAN ALTIN GÜMÜŞ SATIŞ YERLERİNE (KUYUMCU) YA YAPMAKTADIR.YAZARKASA KULLANMA MECBURİYETİ VARMIDIR...
İKİNCİSİ;EVİNDE BİLGİSAYAR TAMİRİ YAPAN MÜKELLEFİM PARÇA BİLGİSAYAR TOPLAYIP GENE BUNU BİLGİSAYAR SATIŞI YAPAN İŞYERLERİNE SATMAKTADIR.YAZARKASA KULLANMA MECBURİYETİ VARMIDIR(TAMİRAT İŞLEMLERİNİDE GENE VERGİ MÜKELLEFLERİNE YAPMAKTADIR.)T.EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR   Cevabı »
Gönderen: YASİN AKTÜRK Tarih: 29 Haziran 2009
İLGİLİ AYDA BİR PERSONEL RAPOR ALDIĞI HALDE BİZE BİLDİRMEMİŞ VE BİZDE İLGİLİ AYDA PERSONELİ 30 GÜN ÇALIŞMIŞ OLARAK AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİ VERDİK.
ACABA DÜZELTME VERMEMİZE GEREK VAR MIDIR.VERMESEK NE GİBİ BİR CEZA İLE KARŞI KARŞIYA KALIRIZ.   Cevabı »
Gönderen: YASİN AKTÜRK Tarih: 29 Haziran 2009
İŞ-KUR'a verilen Aylık İşgücü Çizelgesini her işyeri için vermek zorunlu mudur?
ve aylık işgücü çizelgesini zamanında vermezsek cezası nedir.   Cevabı »
Gönderen: sema kahramanoğlu Tarih: 29 Haziran 2009
Ba-Bs formu yasal süresi içerisinde verilmiş ancak düzeltme yapılması gerekiyor.Yapacağımız bu düzeltme işleminde herhangi bir ceza gelip gelmeyeceği konusunda çeşitli görüşler bulunmakta.Bu konuda bir açıklama yaparsanız sevinirim.   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 29 Haziran 2009
daha önceki yıllarda sigortalı çalıştıran mükellef çalışma bakanlığına hiç dosya açtırmamış 1987 yılında beri sürekli işçi çalıştıran bize yeni gelen bu mükellef için çalışma bakanlığına dosya açtırmamız gerekiyor yeni işkur için işçilerin çıkışını verip 1 gün aradan sonra tekrar sigortaya giriş yapıp ek 1 lerİ verip dosya numarası aldığımızda çalışma bakanlığı bize ceza yazarmı bu konu hakkında İVEDİLİKLE CEVABINIZ BEKLİYORUM İYİ ÇALIŞMALAR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM   Cevabı »
Gönderen: pars em Tarih: 29 Haziran 2009
01,05,2009 tarihinde ssk girişim yepıldı sağlık hizmetlerinden ne zaman yararlanmaya başlayabilirim.   Cevabı »
Gönderen: BÜNYAMİ FİDAN Tarih: 27 Haziran 2009
Bayan Doğum tarihi:10.05.1960 İşe Giriş tarihi : 01.12.1994 İsteğe bağlı sigortalı ve 3.930 gün hizmeti bulunmaktadır.
Soru 1 : Ne zaman emekli olabilir ?
Soru 2 : Bugün itibari ile isteğe bağlı sigorta prim ödemesini durdurmak istiyor,bu mümkünmüdür emekliliğine bir engel olurmu?
Soru 3 : Prim ödemeyi durdurursa ne kadar, devam ederse ne kadar emekli maaşı alabilir ?
Tşk.   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 26 Haziran 2009
özel halk otobüsünde sigortalı şöför kaza yapmış olup kazada ölüme sebebiyetde ceza evine girdi mahkemesi olacak ne zaman çıkacağı belli deyil biz sigortasını devam ettirelimmi yoksa çıkış vermek zorundamıyız cevaplarsanız teşekkür ederim   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 26 Haziran 2009
halk ekmek bayiilerinde alış faturaları 2009 yıl sonunda 119.000 tl satış da 168.000 tl geçecek bir mükellef kar oranı çok düşük olan bu halk ekmek bayiileri bilanço hesabına geçmek zorundamıdır zorunda ise hiç bir halk ekmek bayiisi bizlere bu ücreti ödeyemez biz smmm olarak ne yapmalıyız ekmek başı kar oranı 0,26 krş   Cevabı »
Gönderen: yusuf kuşçu Tarih: 26 Haziran 2009
personel ücretlerinin bankadan yatırılma zorunluluğu bir belirsizliklere sebep oldu. vereceğim örneğin ne şekilde uyğulanacağını öğrenmek istiyorum. Şirketimizde pazarlama departmanında çalışan Personelin net maaşı 1000 TL personel ay içersinde çeşitli illere satış ve tanıtım amaçlı olarak seyahatler yapıyor. yola çıkarken kendisinin banka hesabına yada nakit 300 TL iş avansı (yolluk ) veriyoruz personel işini bitirip döndüğünde bize 300 TL nin karşılığında Fatura ve diğer evrakları getiriyor. Buraya kadar herşey normal, bazı zamanlarda ise personel 300 TL nin karşılığında 250 TL getiriyor ve aradaki farkı şahsına harcağını ve bunun maaşından kesilmesini istiyor... ve bizde makbuz imzalatıp maaşından kesiyoruz. Bu nedenle 1000 Net maaş yatırmam gerekirken Bankaya 950 TL yatırıyorum. ödediğim ücret eksik oluyor. Burada "Personel ücreti bankadan yatırılacak" kanunu delinmiş oluyormu. bu veya bunun gibi kesindilerde maaş eksik yatırılır ise bu bordroya yazılacakmı, yoksa bordroda 1000 gözüküp banka hesabına eksik yatırdığımız zaman ilerde sorun olurca kayıtlarımı ibraz edeceğiz. ettiğimiz evrakta verilen avans elden verilmiş ise eksik alınan tutar için düzenlenen kesinti makbuzu geçersizmi oluyor (bankadan yatırılmadığı için) Teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: niday arslan Tarih: 26 Haziran 2009
Anonim şirket ortaklarından biri 2003 yılında emekli oluyor. Emekli olduğu tarihde aynı zamanda A.Ş.nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı emekli olduğu tarihde ne sosyal güvenlik primi nede bağ-kur primi ödeme konusunda girişimde bulunmuyor. O günden bu yana maaşındanda kesinti yapılmıyor. Şimdi hem geriye yönelik hemde bundan sonrası için ne yapabilirim. Bu kişi halen 3 A.Ş.de yönetim kurulu başkanlığı yapmaktadır. Bana ne yapacağım konusunda yardımcı olmanızı rica ederim.   Cevabı »
Gönderen: ertuğrul öğütcü Tarih: 26 Haziran 2009
İki Limited Şirketin Birleşmesinde, Her iki firmada da sigortalı çalışan vardır. tasviyesiz infisah yolu ile devir alınan şirketteki sigortalı çalışanlar diğer firmaya aktarımı için SGK'ya yeniden giriş verilmesi gerekir mi? Çalışma Bakanlığına Ek2 Formu verilmesi gerekir mi? Yoksa Sadece bilgi dilekçesi verilmesi yeterlimidir?(Her iki firmanın da sigorta müdürlüğü aynı dır) Vergi dairesi açısından ise devir alınan şirket te kullanılmak ta olan Ö.K.C. (yazar kasa) bulunmaktadır. Nasıl bir işlem yapılması gerekir konu ile ilgili görüşlerinizi belirtirseniz Teşekkürler İyi Çalışmalar   Cevabı »
Gönderen: SUNA ŞEKERCİ Tarih: 24 Haziran 2009
bir çalışanızmız ücretsiz izin kullandı. o aya ait eksik gün bilgi formunu verdik verirkende o kişiye ait eksik gün dilekçesini yazarken mayıs ayı yerine haziran tarihlerini yazmışız
ssk bunu kabul etmiyor. Dilekçe olmaz diyor ne yapmamız gerekiyor.Teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: Savaş Bıçakçı Tarih: 24 Haziran 2009
3201 sayılı kanuna göre yurt dışında geçen süreleri borçlanarak emekli olan bir işçi tekrar çalışmaya başlarsa Hangi Sigorta koluna tabi çalışır. Örneğin böyle bir işçinin işe girişini yapmaya çalışırken e bildirge sistemi uyarı veriyor 3201 e göre emekli olan bir kişi SGDP tabi çalışamaz diye; tüm kollara tabi olarak giriş verirsek Maaşı kesilirmi yada başka bir yolu varmı   Cevabı »
Gönderen: ERKAN ERSOY Tarih: 24 Haziran 2009
benim sorum firmamızda ikilik yaratan ve sonuça varılmayan bir konu.
31.12.1998yılında emekli olan bir işçinin yıllık izin hakkında durumudur.
1-01.01.1999 tarihinde emekli olan şahış çalışmasını devam ettirmektedir.yani 31.12.1998yılında emekli olmuş 1.1.1999emekli olarak işe devam etmektedir.
konu işte tartışılaçak hale gelmekdedir.çünkü yeni işe giriş olarak düşünen personel idaresi adama bu yıl yıllık izin kullandırmamakta ve 2000yılında 14 iş günü tatil yaptırmaya başlamıştır.işte bunun Nasıl YORUMLUYORSUNUZ.BURDA FİKRİNİZ NEDİR?
SAYGILAR
ERKAN ERSOY   Cevabı »
Gönderen: ŞENNUR ERDEMİR Tarih: 23 Haziran 2009
RAPORLU GÜNLERİN KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMASINDA DAHİL EDİLİP EDİLMİYECEĞİ KONUSUNDA BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM.
SAYGILAR,   Cevabı »
Gönderen: ufuk demir Tarih: 23 Haziran 2009
merhaba. 2008 yılında askere giden bir mükellef 2008 yılında vergi beyannameleri verilmemiş. geriye dönük bu beyannameleri şimdi vermemiz durumunda beyannamenin kanuni süresinden sonra verilmesinden dolayı kesilecek usulsüzlük cezasına itiraz etme hakkımız olabilirmi. çünkü askerlik mucbir sebep sayılıyor. gerekçe olarak askerliği gösterip bu cezaların kaldırılmasını isteyebilirmiyiz. teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: nevzat salar Tarih: 22 Haziran 2009
Selam kafam karmakarışık bana yardımcı olabilir misiniz? ben kimlikte 1963 doğumluyken küçük kardeşimin askerlik kağıdı geldi nüfusa gittik kardeşim benden yaş olarak büyük olduğunu söylediler benimde 1967 doğumlu olduğumu söylediler benim ne yapmam gerekir diye sordum bana kardeşinle yer değiştirerek askere gidebileceğimi söylediler ben okuduğum için bunu kabul etmedim 1963 kimliğimi alıp bana 1967 kimliğimi verdiler halbuki sigorta ve okul belgelerimde 1963 geçiyordu bende halen öyle devam ettim sonra mahkemeye baş vurdum mahkeme nüfus kayıtlarını inceledikten sonra doğum tarihimin kütükte 10.03..1967 olduğunu kimlikte ise 25.02.1967 olduğunu tespit etmiştir kemik testin de de 1963 doğumlu olduğumu doktor söyledi mahkeme sonucu kimlikteki eski doğumlu 02.03.1963 tarihi olarak bana geri verildi. Dava yaş tahsisi olarak açılmıştı, davayı kazandım sigorta kimliğimdeki yaşımla aynı oldu. Sigortaya gidip yaşımı düzelttiğimi söyledim bana zaten sen 1963 doğumlusun dediler bir engel çıkmaz dediler bende işten ayrıldım. Emekliliğimi istedim fakat benim emekliliği hak etmediğimi 1967ye göre emekli olabileceğimi söylediler ne yapacağımı şaşırdım işe geri dönmek istedim olmayacağını söylediler şu an mağdur durumdayım sigortamı dondura bilir miyim işveren emekliğim dolmadığı için 10 maaş tutarında bana ödeme yaptı. Ne yapmam gerekir. nüfus kayıt örneğinde düzeltme olarak gözükmekte uykularım kaçtı lütfen yardımcı olur musunuz rica ediyorum adresim evzat1967@hotmail.com teşşekürler. 1981 yılında sigortalı oldum. O zaman sigortaya kayıt yaşım 02.03.1963 idi. 1967 yi mahkeme kararıyla sigortadaki yaşım olan 03.02.1963 kimliğime kavuştum.   Cevabı »
Gönderen: MURAT YILMAZ Tarih: 22 Haziran 2009
sigortacılık işi yapan bir mükellefimin nisan ayına ait ba-bs formunu yollamayı unutmuşum. ancak daha önce gönderdiğim formlardada herhangi bir bilgi içermemektedir yani boş gönderiyorum. şimdi göndersem ceza kesilirmi ve ne kadar indirime gidebilirim..   Cevabı »
Gönderen: ayhan kolay Tarih: 19 Haziran 2009
Benim bir müşterim gelir vergisi mükellefi olarak işe başladı.Yaptığı iş büfecilik ve sayısal loto makinası var.Bildiğiniz gibi işletme defteri olarak işe başladı.Sayısal loto geliri komisyondur.ben bu komisyonları beyannamemde özel matraha dahil olmayan işlemler satırında göstermem gerekirmi,işletme hesap özetinde de alınan diğer ücretler sütununda görünecektir bu konuda izlemem gereken işlem ne olmalıdır iyi günler.   Cevabı »
Gönderen: Zeynep Uğurlu Tarih: 19 Haziran 2009
Eşim 01-2009 tarihinden beri işsiz ve sigortası bitik durumda. Benim sigortam var ve eşimi sigortama dahil edebilirmiyim? Benim üzerimden sağlıktan faydalanabilirmi? teşekkürler...   Cevabı »
Gönderen: YASİN AKTÜRK Tarih: 19 Haziran 2009
teknoparkda faaliyet gösteren sahış işletmemiz var.kdv beyannamesinde tam istisna uyguluyoruz.sorum ba bs formları ve g.g.v. nasıl verilmelidir.yardımcı olursanız sevinirim.   Cevabı »
Gönderen: yücel özer Tarih: 18 Haziran 2009
ikinci el yazar kasa alışlarında gider pusulası düzenlemek zorundayız. bu gider pusulasında gelir stopaj kesintisi olacakmı.   Cevabı »
Gönderen: MAHMUT AVŞAR Tarih: 18 Haziran 2009
03/02/1956 doğumlu bir erkek, 01/10/1980 ssk başlangıcı toplam 4.764 gün hizmeti var. 01/10/1980 tarihinden itibaren bugüne kadar bağkur ödüyor. toplam hizmeti bağkura: 3.150 gün, askerlik borçlanması 600 gün yapıldı. bağkurdan ne zaman emekli olabilir.teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: COŞKUN YILDIRIM Tarih: 18 Haziran 2009
market olan şube işyerimiz kapanıyor orda çalışan işçilerimizi aynı şartlarda diğer market faliyetinde bulunan ve aynı ildeki şube işyerimizde çalıştırmak istiyoruz işçi bu durumu kabul etmez ise kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı almaya hak kazanır mı? ayrıca bu durumu yazılı olarak noter kanalıyla mı işçilere tebliği etmemiz gerekir ve ne kadar sürede bildirmeliyiz   Cevabı »
Gönderen: YILMAZ DURSUN Tarih: 17 Haziran 2009
Serbest Meslek Kazancı olan avukat işyeri olarak ikametgah adresini kullandığında; 1- Kira ödemesi stopaja tabi olur mu? 2- İkametgahında ödediği elektrik,su,telefon,yakıt v.s. giderler işlenir mi? 3- Kira ödemesi stopaja tabi olacaksa kira ödemesini bankadan yapmak zorunda mı? teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: Esra Nergisli Tarih: 16 Haziran 2009
İSMİM ESRA NERGİSLİ

335 502 825 58 T.C. Kimlik No, 1901200504184 Sigorta Sicil Numarası ile sigortalı olarak çalışmakta iken 16.03.2009 tarihinde doğum yaptım.

17.04.2008 tarih, 5754 Sayılı Kanunun 11. maddesinden yola çıkarak Geçici iş göremezlik ödeneği talebinde bulundum. Ancak, bağlı bulunduğum

SGK İl Müdürlüğü, doğum öncesi son 1 yıl içerisinde 90 prim gün sayım bulunmadığı gerekçesi ile tarafıma ödeme yapmamaktadır.

İlgili kanuna göre de çalışmış olduğum işyerinden, 16.03.2009 tarihinde almış olduğum İş göremezlik belgesi ile doğum öncesi rapora ayrıldım.

Rapor tarihi itibariyle geriye dönük 1 yıllık sürede prim ödemelerim;126 gündür.

2008 / 03 30 Gün

2008 / 04 30 Gün

2008 / 05 30 Gün

2008 / 06 6 Gün (06.06.2008-İşten Ayrılış)

2009 / 02 30 Gün (01.02.2009-İşe Başlama)

2009 / 03 15 Gün (16.03.2009-İş Göremezlik Belgesi)

----------------Yukarıda doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün pirim gün sayısını gecmesine rağmen, Haziran / 2008 ayı için, söz konusu yasa 01.10.2008 tarihinde

yürürlüğe girmesi nedeniyle 24 günlük Genel Sağlık Sigortası primi eksik bulunduğu, söz konusu 24 günlük genel sağlık sigortasını kendim ödediğim

taktirde yine iş göremezlik ödeneğinin alıp alamayacağımı,

Bu nedenle ek’te sunmuş olduğum belgelerden yola çıkarak 01.10.2008 tarihinde çıkan kanundan önce de sigorta gün sayım olduğundan söz konusu sürelere ait
geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenip ödenmeyeceğini içeren görüşü tarafıma bildirilmesini istiyorum.
Bu konu hakkında ilginiz için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınzıda başarılar dilerim.

ESRA NERGİSLİ   Cevabı »
Gönderen: ZEYNEP GÖLBAŞI Tarih: 16 Haziran 2009
Merhabalar,
İşten ayrıldıktan sonra SGK'dan ne kadar süre ile sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir.

Teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: kerem aslan Tarih: 15 Haziran 2009
5510 sayılı kanunun tüm maddelerinin yürürlülük tarihi 01/01/2007 tarihimidir.Yoksa maddelerin yürürlülük tarihi farklımıdır.
iyi günler   Cevabı »
Gönderen: Mehmet Aydın Tarih: 15 Haziran 2009
İyi günler; 1987 yılında 13 yaşında iken vergi mükellefi(2,5 yıl vergi mükellefi kaldım ) olmakla birlikte bağkura kaydımı yaptıramadım.15/06/2009 tarihi itibari ile başvuruda bulunursam başlangıç yılım 1987 olarak sayılabilirmi acaba iyi günler   Cevabı »
Gönderen: KENAN GÜMÜŞ Tarih: 15 Haziran 2009
Yeminli Mali Müşavirlerin Göndermiş olduğu karşıt incelemelerin cevabını verme zorunluluğu varmıdır. Varsa dolduran meslek mensubu bu iş karşılığında ücret alıp makbuz kesmelimidir.tşk   Cevabı »
Gönderen: kazım ÜNEŞ Tarih: 15 Haziran 2009
Merkezi ANKARADA olan bir şikret teşvik bölgesinde ŞUBE Açtığı zaman teşvik kapsamında hangi avantajlarından faydalanabilir. Teşekkür Ederim   Cevabı »
Gönderen: Savaş Biçakçı Tarih: 12 Haziran 2009
SSK lı eşinin ölmesi ile kendisine Dul maaşı bağlanan bir Bayan. Kendisi SSK lı olarak çalışmaya başlarsa Dul maaşı kesilirmi yada eksilme olurmu?   Cevabı »
Gönderen: AYHAN ÖKSÜZ Tarih: 10 Haziran 2009
ANA FAALİYET KONUSU KARA TAŞIMACILIĞI OLACAK BİR LTD.ŞTİ. KURULUŞU YAPACAĞIM ORTAĞIN BİR TANESİNİN KAMYONU VAR. BU KAMYONU SATIŞ YAPMADAN ŞİRKETİN AKTİFİNE NASIL DAHİL EDEBİLİRİM. SAYGILARIMLA AYHAN ÖKSÜZ   Cevabı »
Gönderen: gazi özdemir Tarih: 10 Haziran 2009
2008 şubat ayında inşaat işinde çalışan bir işçimiz inşaattan düştü. %88 iş göremezlik raporu var. bu gün itibariyle 782 gün çalışmışlığı var. biz bunu malulen emekli yapmamız gerekiyor. malulen emeklilik için 1800 gün istenmekte. askerliğide saymış olsak yine kurtarmıyor. bunun için ne yapsak emekli yaparız. teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: RAMAZAN DEMİR Tarih: 10 Haziran 2009
Merhabalar kolay gelsin;
İşçiye net maaşı üzerinden bordro yapılıyor.İşcinin kızı %90 sakatlık raporu ile 1.derece GVK 31.maddesine istinaden rapor alıyor. Biz bu indirimi uyguladığımızda işciye yansımıyor. Brütü azalıp g.vergisi düşüyor.
Yoksa gelir vergisi kadar net maaşına ilavemi yapılacak.   Cevabı »
Gönderen: oktay canbolat Tarih: 10 Haziran 2009
2009 yılında tutmaya başladığımız bir mükellefin 2008 yılı vergi levhasını tasdik edebilirmiyiz   Cevabı »
Gönderen: AHMET TÜRKOĞLU Tarih: 9 Haziran 2009
teşvik kapsamında bulunan firmalara kesilen mal faturalarında hesaplanan kdv hesaplayacakmıyız.Muaf ise yüklendiğimiz K.D.V lerin iadesini isteyebilirmiyiz. Teşekkür Ederim   Cevabı »
Gönderen: Muhittin Tosun Tarih: 9 Haziran 2009
Eşim 03.1958 doğumlu.08.1998 tarihinden beri ev hanımı olarak Bağ-Kur lu.Sorularım:
1- Kısmi emekli hangi tarihte olur.
2- SSK lı olarak başlatsam son 3,5 yıl çalışsa daha avantajım olur mu   Cevabı »
Gönderen: Savaş Bıçakçı Tarih: 8 Haziran 2009
SSK lı olarak hizmet süresi dolan ve işten ayrılan bir çalışan yaşının dolmasını beklemesi gerekirse bu bekleme süresinde sağlık hizmetinden yaralana biliyormu   Cevabı »
Gönderen: Savaş Bıçakçı Tarih: 8 Haziran 2009
ayın 30 unda işten ayrılan bir işçinin Aylık prim bildirgesi takip eden ayın ilk haftası verilirse işten çıkış bildirimi yinede verilecekmi 10 günlük bildirim süresinden önce bildirge verilmiş oluyor çünki   Cevabı »
Gönderen: KEMAL DOĞAN Tarih: 8 Haziran 2009
1972 yılında bağkurlu olan bir Erkek şu an 65 yaşında toplam bağkur hizmeti 10 yıl 3 ay 3600 gün hizmet süresinden dolayı emekli olabilirmi bağkura müraacat edildiğinde 15 yıllık hizmet süresi gerektiği belirtilmiş bağkur no:0143347262 emekli olabilirmi yardımcı olmanızı rica ediyorum.Kemal Doğan oda sicil no 9820   Cevabı »
Gönderen: OLCAY TOPER Tarih: 8 Haziran 2009
EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLMUŞ BİR BABANIN;5510 SAYILI YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİKTEN SONRA SSK LI İKEN İŞTEN AYRILAN ANCAK HİÇ EVLENMEMİŞ 32 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU SAĞLIKTAN YARARLANABİLİR Mİ?   Cevabı »
Gönderen: mustafa kaplan Tarih: 8 Haziran 2009
tek düzen hesap palanında vergiden muaf vakıfların üyelerinden ve dışardan sağladığı gelirleri hangi kod hesapta takip edeceğim.vakıfların müfettişleri 603 kod hesapta takip edilmesini istiyor,halbuki bu hesap karşlığı boş durmaktadır.ilgilnize tşk ederim.   Cevabı »
Gönderen: mehmet kızılarslan Tarih: 8 Haziran 2009
Türkiye vatandaşı olan bir bayan Almanya oturma izni almak için vatandaşlıktan çıkarak Alman vatandaşı oluyor. Daha önceden Ssk girişi yapılmış olarak şu anda elinde pembe kart diye adlandırılan kartı var ama Alman vatandaşı olarak geçiyor Bu bayanı biz Türkiye de yabancı statüsü ile mi işe alabiliriz bunu mevzuat olarak Çalışma Bakanlığından izinden sonramı çalıştırmaya başlayacağız şu an Türkiyede ikamet ediyor muhtar kaydı var   Cevabı »
Gönderen: MUSA HAMATOĞLU Tarih: 6 Haziran 2009
İnşaat firmasının x şantiyesinde 01.10.2008 tarihinden önce çalışan emekli personelimizden s.g.d.p. kesintisi yapmaktayız. ancak x şantiyesini kapatacığımız için personelimizi şirketimiz merkez ssk dosyasına aktaracğımızdan bu personelimize merkez dosyamızda s.g.d.p. mi uygulamasına devam mı edeceğiz yoksa personelin emekli maaşı kesintiye uğrarmı?   Cevabı »
Gönderen: CUMA YILMAZ Tarih: 5 Haziran 2009
mıllı pıyangı satan bır LTD.ŞTİ, alışı ve satışı Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen bordro şeklinde bir belge ile gerçekleşmektedir,

alış ve satış muhsabe kaydı nasıl yapılmalıdır,satışı sadece seyyar olarak satış yapan bayilere satış yapmaktadır, kdv beyannamesınde hangı şekılde gosterılmelıdır

VUK 375 e göre fatura bastırmaya gerek yoktur denmektedır, hasılat nasıl olacak, BA_BS formları nasıl duzenlenecek,   Cevabı »
Gönderen: hidayet bozoklu Tarih: 5 Haziran 2009
2007yılı 10.ayda ssk olarak çalışmakta olan biri 2007 yılı 12.ay başında şirket ortağı oluyor fakat burada bir yanlış anlaşılmadan dolayı ssk çıkışını 10.ay sonunda yapıp 12.ay başında kendi şirletinde ssk lı olarak başlatıyor. Burada aradaki boşluktan dolayı ne yapmak gerekir.Halen ssk lı olarak kendi şirketinde çalışmakta.şirket konusu mimarlık üzerinedir.saygılarımla   Cevabı »
Gönderen: Eylem Koç Tarih: 5 Haziran 2009
Libya da yaptığımız inşaat işinde çalıştırmak üzere göndereceğimiz işçilerimizden birinin ssk girişini yapmak isterken sistemde yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanlar sgdp primine tabi olamazlar diye uyarı verdi ve işe girişini kabul etmedi.İş kur ise emekli olmasını yeterli bulup ssk girişi olmadan işçi olarak yurt dışına çıkışını onayladı.Bordroda gösterip brüt maaşın tamamını ödesek olurmu? yurt dışı olduğu için gv ve dv den de muaf.   Cevabı »
Gönderen: SALİH TEMİZ Tarih: 5 Haziran 2009
sigorta başlangıcından önce askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamlayan sigortalı, askerlik hizmetinin askeri okulda geçen süresini ssk da borçlanmak istemektedir.sigorta başlangıç tarihi mayıs 2004, askeri okula giriş tarihi aralık 2002.
1- askerlik hizmetini borçlanması halinde sigorta başlangıç tarihi askeri okula giriş tarihi olarak değişirmi?
2- emeklilik yaşı 2002 de 55 2004' te ise 60 . bu burçlanmanın emeklilik yaşı üzerinde bir etkisi olurmu.   Cevabı »
Gönderen: zafer ercan Tarih: 5 Haziran 2009
Şirketimizin şantiyelerinde çalışan personelden mayıs ayında işe girenlerden 2 tanesi halen banka hesabı açtırmadılar. Mayıs ayına ilişkin ödeyeceğimiz maaşlarını orada çalışıp da banka hesabı olan bir başka çalışanın hesabına göndermemizin bir sakıncası olur mu? Eğer olursa o zaman bu kişiler banka hesabı açtırana kadar maaş ödemelerini bekletmem mi gerekir ?   Cevabı »
Gönderen: Fehmi YALÇIN Tarih: 4 Haziran 2009
Trafik cezalarında kesilen yansıtma faturalarında KDV tahsil edilirmi?
Teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: Cemalettin Yurdakul Tarih: 4 Haziran 2009
iki ortaklı Limited Şirketin iki ortağıda bağkurlu. Aynı zamanda şirkette bir fiil çalışmaktadırlar ve bu çalışmaları karşılığında ücret almaktadırlar.Söz konunu ücretten gelir vergisi ve Damga vergisi yanında sosyal güvenlik primi kesilmesi gereklimidir?   Cevabı »
Gönderen: Yiğit Ünlüer Tarih: 4 Haziran 2009
Odamızın "5838 sy kanunla yapılan değişiklikle SGK'ya yapılacak bildirimler Çalışma Bakanlığı, Bölge Md'lüğü ve İşKur'a yapılacak bildirimlerin yerine geçecektir." şeklinde bir duyurusu oldu. Bu durumda Ek1, Ek2, İ.A.B. ile İşkur işgücü çizelgeleri verilmeyecek mi? Ayrıca e-Bildirge kanalıyla Ç.B.Dosya Numarasını sisteme girmemiz yeterli oluyormu? Girişi yaptım fakat sistemden aktive olup olmadığı ile ilgili bir geri dönüş olmadı.   Cevabı »
Gönderen: UFUK DEMİR Tarih: 4 Haziran 2009
İDDA BAYİSİ MÜKELLEFİM VAR. KDV YÖNÜNDEN MÜKELLEF DEĞİL. FAKAT ALMIŞ OLDUĞU MAL VE HİZMETLERE AİT ÖDEMİŞ OLDUĞU KDV LER VAR. BİZ BU KDVLERİ GİDEREMİ KAYDETMELİYİZ. YOKSA İADE İSTEME HAKKIMIZ VARMI.   Cevabı »
Gönderen: sadık demirci Tarih: 4 Haziran 2009
Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan konuyla ilgili 09.04.2009 tarihli ve 240275 sayılı yazıda; uygulamanın 01.08.2009 tarihinde başlatılabilmesi için, işyerlerine Bölge Müdürlüklerince verilmiş bulunan dosya numaraları ile Sosyal Güvenlik Kurumunca verilmiş bulunan dosya numaralarının bu tarihten önce eşleştirilmesi ve eşleştirmenin sağlanabilmesi için de işyerlerine Bölge Müdürlüklerince verilmiş bulunan dosya numaralarının sisteme girilmesinin zorunlu olduğu belirtilerek, meslek mensuplarımızca aylık prim ve hizmet belgelerinin e-Bildirge kanalıyla Kuruma verilmesinde, kullanıcı işlemleri menüsündeki “Çalışma Bakanlığı Dosya Numarası” bölümüne işyerine Bölge Müdürlüğünce verilmiş bulunan dosya numarasının yazılarak sisteme girilmesinin sağlanması talep edilmektedir.Bölge çalışmada dosyası olmayan mükellefler bu durmda ne yapacaklar. bir defaya mahsus af getirilemez mi... tşkkrler   Cevabı »
Gönderen: BORA YALÇINKAYA Tarih: 4 Haziran 2009
merhabalar ,17.07.1966 doğumlu erkek bağkur hizmet başlangıcı 08.08.1988 halen devam ediyor.sigortalı işe başlama tarihi 20.05.1979 ssk dan 360 günü var ne zaman emekli olur ve askere haziran 1986 gitmiş askerliği borçlanmasına gerek varmı şuanda bağkur primini yüksek yatırıyo emekli maaşına faydası olurmu en son 14. basamakda kalmış tşk ler   Cevabı »
Gönderen: FATMA YILMAZ Tarih: 4 Haziran 2009
Bağlı oraklık adına gelen telefon faturaları aslında ana ortaklıkta kullanılıyor. Bu faturaları hizmet bedeli olarak ana ortaklığa fatura edebilirmiyim. ocak,şubat,mart,nisan,mayıs faturalarının toplamını mayıs ayı sonuna tek bir fatura keserek işlem yapmak istiyorum. bilgi verirseniz sevinirim.
teşekkürler.
saygılarımla,   Cevabı »
Gönderen: MEHMET HAYRİ ÖZTOP Tarih: 3 Haziran 2009
2001 Haz.ayında inşaatına başlanan 2009 yılı mayıs ayında inşaatı biten 3/B sınıfındaki Yapı Koop.ne ait 50.000 m2 inş. alanındaki inşaatın asgari işçilik tutarı ne kadar dır.Teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: sefa yanık Tarih: 3 Haziran 2009
Türkiye ile avrupa birliği arasında imzalanan ve 5303 sayılı kanun ile onaylanan çerçeve anlaşma hükümleri çerçevesinde KDV istisna sertifikası olan bir yüklenici firmanın kırklarelinde almış olduğu ihale işini taşeron olarak tamamlamak üzere Limited şirketimiz işi sözleşme ile yüklenici firmadan almıştır. Konuyla ilgili Kdv ile v.s. yapılcak özel durum kayıtlarımız taşeron firma için farklı bir işlemimiz varmıdır. Kayıtlarla ilgili açıklama yapabilirseniz sevinir. Teşekkürler.   Cevabı »
Gönderen: ENVER AKÖZ Tarih: 3 Haziran 2009
ticari 1976 model bir kamyon noterden satın alınmış ve hiç bir ticari faaliyetde bulunmadan bahçe sulamasında (keni bahçemizi) DE KULLANDIK YeNİ ÇIKAN HURDA yasasında yararlanmak için gittiğimde vergi dairesinden yazı istediler ben ilgili vergi dairesine gittiğimde yazıyı vermediler sen vergi mükellefi olman gereklisin dediler benim hiç vergi ile gelir getiren bir iş yapmadım bu konu hakkında bilgi verirseniz teşekkür ederim   Cevabı »
Gönderen: kazım üneş Tarih: 3 Haziran 2009
inşaat taahhüt(Kamu kurumu ihalesi yol köprü vs.) işi yapan mükellefiz.İşin belli kısımlarını alt taşeron firamalar yapmaktadır. Bu alt taşeron firmalar kesmiş oldukları hakediş fauralarında kdv tevkifatı uygulayacaklarmıdır ? Teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: MUSTAFA MACAR Tarih: 3 Haziran 2009
Merhabalar Üstad,
Aşağıdaki verilerime göre üç sorum olacak, yanıt verirseniz memnun olur, Teşekkürlerimi sunarım.

ADI VE SOYADI : MUSTAFA MACAR
T.C.KİMLİK NO. : 13198196974
DOĞUM TARİHİM : 01.09.1963
S.S.K. SİCİL NO : 0600014695063
BAĞ-KUR NO : 0821240848

S.S.K.İLK İŞE GİRİŞ: 15.08.1981
S.S.K.'LIK DÖNEM:15.08.1981 - 31.12.1995
S.S.K. PRİM ÖDEME GÜN : 4.626 GÜN

BAĞ-KUR İLK GİRİŞ (ZORUNLU): 01.01.1996
BAĞ-KUR'LU DÖ: 01.01.1996 - HALEN DEVAM
BAĞ-KUR SÜREM : 13 YIL 5 AY
SON BAĞKUR BASAMAĞIM : 16

Soru 1 :
Emeklilik Tarihim Ne Zamandir?
Soru 2 :
Bağkur'a Zorunlu Prim Ödeme Günüm ne zaman dolacak yoksa Serbest Meslek faaliyetim ve Limited Şirket Ortaklığım devam ettiği sürece PRİM ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM?
Soru 3 :
16.BASAMAK için 2008 Sonuna Kadar 500 TL civarında aylık prim öder iken, zorunluluk kalkınca şimdi TABAN PRİM olan 260 TL ödüyorum. Bu Durum EMEKLİ MAAŞIM'da YÜZDE OLARAK ne kadar bir düşüşe neden olabilir.   Cevabı »
Gönderen: ŞENER GÜVEN Tarih: 3 Haziran 2009
Yurtdışından ithal edilen tohumluk T.C.Tarım Bakanlığı'nca yurda girişine izin verilmediğinden alınan firmaya iade edildi.Satıcı firma,iade edilen tohumlukların siparişe uygun olduğunu ve Ülke kanunlarına göre yurda girişine izin verilmediğinden gümrükte imha edildiğini belirterek Tohumlukların bedelini talep etmektedir.Elimizde sadece Tarım Bakanlığı'nın tohumlukların Türkiye'ye girişine müsaade edilmediğini belirtir bir yazı var. Bu durumda tohumlukların bedelini ödediğimiz takdirde fatura ve bu yazıya istinaden zarar yazabilirmiyiz.
Teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: METİN GÖKSU Tarih: 2 Haziran 2009
Emekli Sandığından emekli bir memur halen bir özel şirkette s.g.d.primine tabi olarak çalışmaktadır.Bu kişi aynı zamanda bir limited şirket kurucu ortağı olursa Emekli maaşından s.g.d.p. kesintisi olurmu?

Teşekkürler,M.GÖKSU   Cevabı »
Gönderen: ziya yazıcı Tarih: 2 Haziran 2009
serbest meslek erbabı diş hekimi bu faaliyetinin yanısıra yurt dışından konusu ile ilgili distribütörlük alıp satış yapabilirmi yaparsa bunada serbest meslek makbuzumu kesecek yoksa ayrı faturamı düzenlemesi lazım.iyi günler   Cevabı »
Gönderen: mustafa baş Tarih: 2 Haziran 2009
1981 yılı 12. ayda 2gün ssk lı olarak çalıştım,1983 -10.aydan itibaren aralıksız esnaf olarak bağkur luyum 1964-10. ay doğumluyum emeklilik durumum nedir. saygılarımla   Cevabı »
Gönderen: ziya yazıcı Tarih: 2 Haziran 2009
ltd şti olan firma burdan aldığı bir işin devamı olarak kuzey kıbrıs türk cumhuriyetinde de iş yapmaktadır .kıbrısta işi bir alt taserona vermiş olup ordan bu hizmet karşılığında fatura kestirip kdv sinide ödemektedir bunu kayıtlarımıza nasıl yansıtacağız acaba ödenen kdv yi maliyetemi ekliyeceğiz yoksa sadece kdv hiç işleme alınmadan hizmet bedeli direkmi işlenecek kayıtlara bu konuda açıklama yaparsanız sevinirim.   Cevabı »
Gönderen: HAKAN TİREL Tarih: 2 Haziran 2009
YURT DIŞINDA BULUNAN BİR FİRMANIN İNTERNET ÜZERİNDEN ABONELİK HİZMETLERİ FİRMAMIZ TARAFINDAN SAĞLANACAKTIR. TÜRKİYEDEKİ FİRMALARA BU HİZMETİ BİZ FATURA EDECEĞİZ YURT DIŞINDAN ALINAN FATURAYA SORUMLU SIFATIYLA KDV UYGULAYIP KURUMLAR VERGİSİ STOPAJI YAPACAKMIYIZ.   Cevabı »
Gönderen: erkan ersoy Tarih: 2 Haziran 2009
bir anonim şirkete devrolan diğer ikinci aş bulunmaktadır.devrolan bu şiketin 2008yılında yaptığı ihraç kayıtlı satışlarından oluşan 590.250tl kdv alaçağıda devir olmuştur.birleşme 02.02.2009tarihinde olmuştur.devir alan şirket bu kdv yi kullanabilirmi?kullanmak veya diğer borçlarıma mahsup işlemim vergi dairesi tarafından şüpheli bakıldı ve bir karar alınması istendi(kdv grup md. 2 aydıt bir karar alamadı).elimdeki bu kaynak duruyor kullanamıyorum.halbuki kdv 28-33tebliği kullan demekte.2008yılında bir soru üzerine gurup md.olumlu karar almış,ama tam tersi bir durumda.yani devreden borç ödeme kararı vermiş.ama vergi dairesine birtürlü ikna edemedim.FİKRİNİZ?
SAYGILAR
ERKAN ERSOY   Cevabı »
Gönderen: AYHAN KAYA Tarih: 31 Mayıs 2009
kdv kanununda yer alan 32.maddeddeki iadeyi doğuran işlemlerde, mükellef faturayı nasıl düzenleyecek.? yani bu işlemden dolayı Hesaplanan Kdv olacak mı?   Cevabı »
Gönderen: ali yüncüoğlu Tarih: 27 Mayıs 2009
Gelirleri serbest meslek ve gayrimenkul sermaye iradından oluşan serbest meslek mükellefinin dönemi içinde ödenmiş olan bağ-kur pirimlerinin, yıllık gelir vergisi beyanında indirim konusu olabilmesi için birleştirilen toplam gelirinden mi? yoksa sadece serbest meslek gelirinin kafi gelen kısmından mı indirim yapılır? saygılarımla...   Cevabı »
Gönderen: ayhan kolay Tarih: 27 Mayıs 2009
Sayın odamız,bir mükellefimize ait nisan ayı hizmet ssk hizmet bildirgesinde bulunan bir kişinin çıkış yapılmamıştır.bunun farkına yeni vardık.nisan başı itibari le çıkışını yapmak istiyoruz.bilindiği gibi ek ve iptal bildirgeleri vereceğiz ve işten ayrılış bildirgesi vermemiz gerekiyor.işten ayrılış bildirgesi çıkıştan 10 gün içinde verilmesi lazım , Bu durumda bu işlemler sonunda mükellefe çıkacak ceza miktarı ne olur bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım sizden bilgi almak istiyorum.   Cevabı »
Gönderen: sezai topal Tarih: 25 Mayıs 2009
öceden beri isteğe bağlı bagkur pirimi yatıran bir yakınım 2000 yılından 2006 yılının 4 ayına kadar istege baglı bagkur pirimi yatırmaya devam etmiş 01/04/2006 tarihinde ssk olarak çalışmaya başlamıştır isteğe baglı bagkurlu olduğu dönemde sağlık yardımlarından faydalanmış bulunmaktadır.Kendisinin emekli işlemleri için başvurduğumuzda (01/04/2009) kendisine sağlık yardımlarından yararlanmaması gerekirken yararlanış olması nedeniyle 20.000 ytl asıl 24.000 ytl gecikme faizi tahakkuk ettirildiği bildirilmiş ve bu gereksiz sağlık yardımlarından dolayı toplam 44.000,ytl nin öenmesi istenmiştir yapılması gereken herhangi birşey varmıdır teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: LOKMAN DEVRAN Tarih: 22 Mayıs 2009
KENDİ ARSASININ ÜZERİNE BİNA YAPAN MÜTEAHHİTE KESİLECEK OLAN YAPI DENETİM FATURASINDA TEVKİFAT OLUP OLMAYACAĞI VE KESİLEN YAPI DENETİM FATURASININ GİDERE ATILIP -ATILAMAYACAĞI HAKKINDA BİLGİ VERMENİZİ İSTİYORUM .VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.   Cevabı »
Gönderen: EROL AKKAYA Tarih: 21 Mayıs 2009
28 Şubat 2009 tarih 27155 sayılı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan 5838 sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” un 31 maddesi ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Odalar ve Borsalar Kanununa geçici bir madde eklenmiştir.
28 Şubat 2009 tarihinde yürürlüğe giren bu madde hükmü gereğince; odalara olan aidat borçlarının faizleri silinmektedir. Bu aidat borçlarının Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası aidat borçlarının faizlerini kapsayıp kapsamadığını öğrenmek istiyorum. TEŞEKKÜRLER   Cevabı »
Gönderen: deniz güzel Tarih: 20 Mayıs 2009
serbest meslek sahibi şirket avukatı kıdem tazminatı talep edebilir mi   Cevabı »
Gönderen: erdal çelik Tarih: 15 Mayıs 2009
iyileştirme paketinin açıklanması ile mobilyalarda kdv oranının % 18 den %8e Düşmesi ankara Sitelerdeki Esnafımızın kafasında bazı sorunlar ile karşılaşmasına sebep olmuştur.Çıkarılan Tebliğde yatak odası Yemek odası mutfak dolabı vb şeklinde belirtilmiş siteler esnafı Ham mobilya ürettiği için sanki mobilya daha bitme aşmasına girmeden satılmış gibi gözükmekte satın alan mağzacılarda boyama işini tamamladıktan sonra % 8 Kdv oaranı ile satmaktadırlar fakat burdaki sorun imalatçı esnafın fatura keserken Kdv oranını kaç uygulayacağıdır.Bu konuda bilgi verebilirmisiniz.   Cevabı »
Gönderen: alper kaynar Tarih: 14 Mayıs 2009
perakende hasılat vesikalarını, gider olarak kaydediyorum.ind. kdv lerinide indrim konusu yapıyorum..
yaptıgım işde bi yanlışlık var mı? bilgilerinize..   Cevabı »
Gönderen: KAMİL ALANTOR Tarih: 14 Mayıs 2009
merhaba
Bi şirkette sözleşmeli olarak (bağımlı) çalışmaktayım. Vergi dairesine benimde mükellef bildirimi yapmak zorunluluğum var mı? Zaten ilk başlangıçta sifre alırken bildirimde bulundum.Her yıl bunu tekrarlamam gerekiyor mu bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler. Teşekürler.   Cevabı »
Gönderen: Mürsel Demirkol Tarih: 14 Mayıs 2009
Yolcu Taşıma Kooperatiflerinde, üyeler her ay masrafa katılım payı olarak sabit ve belirli bir ücret ödemektedirler. Bu ödemeler tahsilat makbuzu ile yapılmaktadır. Bu tahsilatların KDV açısından durumu nedir, KDV ne tabi gelir midir.   Cevabı »
Gönderen: Kaplan ugurlu Tarih: 12 Mayıs 2009
6 aydır yurt dışında çalışmaktayım çalıştıgım ülke ile ülkemiz arasında sosyal güvenlik anlaşması yok ama aynı zamanda lokal firma yani yerel türkiyede saglık hizmetlerinden ve emeklilik şartlarını da aynı zamanda saglayabilmem için yapmam gerekenler nelerdir. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.   Cevabı »
Gönderen: Çiğdem Özcan Tarih: 7 Mayıs 2009
28 Şubat 2009 tarih ve 27155 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 5838 sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un 31. maddesi gereğince, 18.05.2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'na aşağıdaki geçici madde eklendi:"GEÇİCİ MADDE 16- Üyelerin oda ve borsalara, oda ve borsaların da Birliğe ödenmiş aidat borçlarına ait gecikme zamlarının tamamı ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde üyelerin odalara ve borsalara, oda ve borsaların Birliğe olan aidat borçlarının tamamının ödenmesi halinde, bu borçlara ait gecikme zamları silinir."

Bu durum muhasebecilerin odalarına olan borçlarınıda kapsıyor mu? 28 Ağustos tarihine kadar ödeme yaparsak gecikme zamları kaldırılacak mı ? Saygılarımla   Cevabı »
Gönderen: SAKİNE ÖZGÜVEN Tarih: 6 Mayıs 2009
BAĞKUR TARAFINDAN YAYINLANMIŞ 2004/
GENELGE MEVCUT
B.13.1BKG.0.10.00.04/SVK.1.5 SAYILI
İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK GENELGESİ
BU YAYINLANAN GENELGE HALEN GEÇERLİMİDİR.
BUNA GÖRE İŞLEM YAPTIRABİLİRMİYİZ.   Cevabı »
Gönderen: Nurşen Tokgöz Tarih: 1 Mayıs 2009
Merhabalar.Ben işten ayrıldım. Eşim de GV mükellefi .Beni SSK lı yapacaktı. Fakat muhasebecisi "eşinizin SSK ve diğer giderlerini Vergi açısından gider olarak kaydedemeyiz dedi".Lütfen bana bu konuda bilgi yazar mısınız?   Cevabı »
Gönderen: N.Naci Durmuşlar Tarih: 1 Mayıs 2009
İSSMMMO'na kayıtlıyım.Mesleki faaliyetimi hem İstanbulda hemde Ankarada yapmak istiyorum.(Avukatlar gibi)Bu mümkün mü?Değilse, İkâmetgâhım İstanbulda kalmak suretiyle Ankarada mesleki faaliyet gösterebilir miyim? Nasıl?   Cevabı »
Gönderen: Aydın Akçelik Tarih: 20 Nisan 2009
Ptt posta alındı belgelerinde kdv uygulanıp uygulanmayacağı hakkında bilgi istiyorum.   Cevabı »
Gönderen: EMİNE TOPUZ Tarih: 18 Nisan 2009
TRANSMİKSERLİ BETON KAMYONU SATIŞINDA KDV ORANI NE KADARDIR?   Cevabı »
Gönderen: mesut aydemir Tarih: 18 Nisan 2009
üstadım iyi çalışmalar.
1-şirket kuruluşlarında 8.000-tl yi aşan sermaye arttırımlarında ortakların sermaye taahhüt borçlarının tamamını veya bir kısmını kasaya nakit ödemesi mümkünmü, yokas banka kanalı ile ödenmesi zorunlumudur?
2-bir ltd.şti. tescil olmadan önce 35.000-tl tutarında stok mal alışı için avans olarak şirket ortağınca satıcının hesabına 20.000-tl yatırıyor. şirket tescil olunca ( 20/10/2008 tescil tarihi) 35.000-tl lik fatura kesiliyor ve ödemeleri rutin olarak taksiyler halinde satıcının hesabına şirket tarafından ödeniyor. 30/11/2008 de 20.000- tl lik sermayenin 1/4 sermaye taahhüdü yani 5.000-tl si bankadan yerine getiriliyor. şirket ortağının satıcıya ödediği 20.000-tl için faiz vs. ödenmiyor. Şirket ortağının şirket kasasına veya banka hesabına girmeden direkt satıcıya ödeediği ve faiz ödenmeyen ortaklara borç içi örtülü kazanç oluşur mu? Bilgilendirmenizi arz ederim. Çok teşekkür ederim.   Cevabı »
Gönderen: yeşim karslı Tarih: 27 Mart 2009
iyi günler,ankara da mali müşavirlik kaydı olan biri başka bir şehirde bağımlı veya bağımsız mali müşavir olarak çalışabilir mi?   Cevabı »
Gönderen: HÜSAMETTİN KUTLU Tarih: 11 Mart 2009
5811 sayılı kanun kapsamında turkıyede sahıp olunan varlıklara ilişkin vergi beyannamesi verilmesi sonrası muhasebe kaydını açıklamalı rica ederim .
saygılarımla   Cevabı »
Gönderen: muzaffer modanlı Tarih: 6 Mart 2009
1)Resmi dairelere yapılan 8000 Tl'yi aşan satışları Bs bildriminde satırlardamı yoksa diğer mal ve hizmetler toplamında mı bildirecez.2)Orak girişimlerin ve adi ortaklıkların BA-Bs bildirimi verme zorunluluğu var mı ?   Cevabı »
Gönderen: OKTAY YOLCU Tarih: 5 Mart 2009
Mükellef bildirim listemizi odaya ve vergi dairesine bildirme zamanı ve sorumluluğumuz nedir? Teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: OKTAY YOLCU Tarih: 5 Mart 2009
Mükelleflerle her yıl sözleşme yapma zorunluluğumuz var mı? Her yıl yapmamız mükellefe karşı bizleri hukuki açıdan yarar sağlaması için mi gerekli? Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde yapılmaya bilir mi?   Cevabı »
Gönderen: OKTAY YOLCU Tarih: 5 Mart 2009
Serbest Meslek Kazancı elde eden bizler ve işletme defteri sahiplerinin ödediği veya ödeyemediği bağkur primlerinin gider yazılabilme şekilleri nasıl olacaktır. Ait olduğu yıla mı ödendiği yıla mı ya da ödendiği zaman 2 veya 3 yılı kapsıyorsa nasıl olacak? Teşekkür ederim...   Cevabı »
Gönderen: mustafa oba Tarih: 28 Şubat 2009
bağkur aidatı nasıl hesaplanır   Cevabı »
Gönderen: suat küyük Tarih: 28 Şubat 2009
internetten verilmesi gereken beyannamelerin zamanında verilmemesi sebebiyle çifte cezalar yenmekte. bu konudaki görüş ve çalışmalarınız hakkında bilgi verirseniz sevinirim...teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: EMEL İŞLER Tarih: 27 Şubat 2009
30.07.2008 tarihinde personelim istifa dilekçesi verip işten ayrıldı. daha sonra noterden ihtarname çekip kıdem tazmınatını ödememizi istedi. Bizde istifa ettiğini ve tazmınat ödemeyeceğimi noter aracılığı ile bildirdik kendisine. 09.02.2009 tarihinde mahkemeye müracaat etmiş tazminat için mayıs ayında duruşma var ne yapmamız gerekli şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar   Cevabı »
Gönderen: abdullah yurdakul Tarih: 22 Şubat 2009
01.09.1996 yılında özvatan ltd.şti. işyerinde bağımlı muhasebeci olarak işe başaldım.30.04.2008 tarihinde emekli oldum Kıdem tazminatımı bu güne kadar alamadım.Kanuni yaptırım olarak ne yapabilirim.Odamız benim bu hakkımı aramama yardımcı olabilirmi? teşekkür ederim   Cevabı »
Gönderen: ŞEFİK KIYMAZ Tarih: 22 Şubat 2009
babasının vefat etmesi sonrası eski adıyla emekli sandığından yetim maaşı alan bekar kızı hizmet akdıyle çalışmaya başlayan işçinin 5510 sk. göre maaşı kesilirmi ? eğer yetim maaşı alan kişi babası bağ-kur lu ve ya ssk emeklisi olsaydı durum değişir mi.
Teşekkürler   Cevabı »
Gönderen: serhat boztepe Tarih: 14 Şubat 2009
sahtekarlık yapan bir mali müşaviri nasıl şikayette bulunurum   Cevabı »
Gönderen: VOLKAN EROĞLU Tarih: 11 Şubat 2009
Ücret ilişkin olarak ödenen avanslardan gelir vergisi kesintisi yapılması zorunlumudur. İyi çalışmalar.   Cevabı »
Gönderen: meliha şahin Tarih: 11 Şubat 2009

Emekli olan bir kişinin tekrar çalışmaya başlaması halinde (SGDP ödenerek)emekli maaşından herhangi bir kesinti yapılırmı.

Eşdeğer Viagra 100mg, ereksiyon sağlaya n maddelerin salgılanmasını sağlayamaz; bu maddelerin daha uzun süre peniste kalmasını sağlar. Ekonomik Viagra 100mg.?ın uzun süreli kullanımı uyku bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, sindirim sorunları ve diğer bazı sorunları tetikleyebilir. una karşın Viagra çevrimiçi alırken de site üzerinde gerekli tüm bilgiyi okuma şansına sahipsinizdir.


  Cevabı »