BASIN

news-detailsMali müşavirlere ceza tehdidiNİSA KÜÇÜK

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı yeni tebliğle mali müşavirlere yeni görevler tanımlandı. Şirketlerle ilgili "gerçek faydalanıcı bildirimi" adı altında çeşitli bilgileri Hazine ve Maliye Bakanlığı'na iletmeleri istenen mali müşavirler, bu görevi yerine getiremediği için milyonlarca lira ceza ödeme tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Turgut Bahadır, bunun yol açtığı sorunları anlattı: “Mali müşavirlerden tüzel kişiliğin yüzde 25'i aşan hissesine sahip gerçek kişi ve ortak bilgilerine bakarak, şirketin arkasındaki yöneticiyi ve finansın nereye gittiğini bilmesi isteniyor. Bizden istenen bu beyannamenin tarihi 31 Ağustos’a kadardı. O tarihe kadar Türkiye genelinde 50 bin civarında verilmeyen beyanname var. Verilmeyen her bir beyannamenin cezası 2 bin 500 TL. Böylelikle hem işverenler hem de mali müşavirler yaklaşık 125 milyon TL civarında bir cezayla karşı karşıya kaldı.”

Bu düzenlemeyle mali müşavirlerin ciddi sorunlar yaşadığını dile getiren Bahadır, “Ceza işverenlere kesiliyor ama bunu bildirme yükümlülüğü sanki mali müşavirlerdeymiş gibi bir durum var. Aslında yükümlülüğümüz yok” ifadelerini kullandı.

GÖREV MASAK'IN

Mali müşavirlerin böyle bir görevinin olmadığını vurgulayan Bahadır, “Bizden şirketin arkasında kimler var, şirketi kimler yönetiyor bunu bilmemiz ve aktarmamız isteniyor. Bunu bilme şansımız yok. Ne istihbarat gücümüz ne de böyle bir bilgi edinme şansımız var. Bu bilgileri MASAK öğrenebilir" ifadelerini kullandı.

Düzenlemenin iptali istemiyle dava açtıklarını bildiren Bahadır, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu tebliğ, terörizme ve kara paraya giden paranın önlenmesini amaçlıyor. Ancak Varlık Barışı devam ediyor. Varlık Barışı, Türkiye’deki ya da yurtdışındaki paraları kaynağı sorulmadan işleme koymak anlamına geliyor. O parayı ne olursa olsun bir bankaya koyduğunuzda o para legal hale geliyor. Böyle bir uygulama varken mali müşavirlerden istenen bu görevin ne anlamı var? Burada bir çelişki yok mu?”

 

Sosyal Medyada Paylaş