Dayanışma

news-details

MESLEKİ KAMUOYUNA

ŞİMDİ DAYANIŞMA RUHUNU BÜYÜTME ZAMANI

            Dünya genelinde ve Ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı başta Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı olmak üzere tüm yetkililer vatandaşlara sokağa çıkılmaması çağrısında bulunmuştur. “Evde Kal Türkiye” bu sürecin sloganı olmuş, Ülkenin büyük çoğunluğu evlerine kapanmış, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki de ilk defa adliyelerin kapısına bile adeta kilit vurulmuştur. Tüm ülkede hal böyle iken meslek mensuplarımız bürolarında, bağımlı çalıştıkları kurumlarda işlerini yapmaya, çalışmaya devam etmişlerdir.

            Aracılık ve sorumluluk üstlendiğimiz beyan ve bildirimlerin verilmesinin ertelenmemesi, Odamızın tüm mensuplarının ayağa kalkmasına, bizlere her yolla ulaşarak haklı eleştiri ve tepkilerde bulunmalarına yol açmıştır. BİLGİSAYAR BAŞINDA KAÇ KİŞİNİN ELİNDEN GEÇTİĞİ BELLİ OLMAYAN EVRAKLARA TEMAS EDEREK.,ÇALIŞAN BİNLERCE MESLEKTAŞIMIZ, KENDİLERİNİN, ÇALIŞANLARININ VE AİLELERİNİN HASTALIK KAPMA RİSKİNİ YÜKSEK SESLE DİLE GETİRMİŞTİR. Bizler tüm oda mensuplarımızı temsilen ASMMMO olarak TÜRMOB’A, TÜRMOB’ta Maliye Bakanlığı’na dilekçeler verdik, taleplerimizi  sosyal medyada ve yazılı basında dile getirdik, ancak  ne yazık ki çırpınışlarımız karşılık bulmadı ve sorun çözülmedi; beyan ve bildirimlerin yapılma tarihleri ertelenmedi. Bize o günlerde “Her yolu denedik, ama çözemedik” dediğimiz için kızanlar, “Gidin gerekirse kendinizi Maliye Bakanlığı’nın önüne zincirleyin” diyen meslektaşlarımız oldu. Meslektaşlarımızın bu çığlıkları karşısında eyleme geçmek dışında hiçbir başvuru yolu kalmamıştı. Tüm mensuplarımızın ve ailelerinin canı söz konusuydu. Yaşam hakkı en kutsal insan hakkıydı, meslektaşlarımızın ve yakınlarının yaşam hakları tehlikede iken “Başvurduk, olmadı” diyemezdik. Her yolu denemeliydik.  Biz de öyle yaptık  meslek mensuplarımızın müşterek menfaatlerini korumak, kanunun şahsımıza yüklediği görevi yerine getirmek ve meslektaşlarımızın sesini duyurmak için ''Mali Müşavirlerin Hayatı Tehlikede, Beyanname ve Bildirgeleri Erteleyin Ölmek İstemiyoruz''temasıyla tamamen barışçıl amaçla, Anayasal hakkımızı kullanarak 20.03.2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde basın açıklaması eylemi gerçekleştirdik. Hepinizin sesi olduk, yaşam hakkınızı savunmak için sadece erteleme talep ettik. Bu talebimizde ne kadar haklı olduğumuz eylemimizden üç gün sonra çıkarılan 23.03.2020 tarihli 518 nolu VUK tebliği ile beyanname ve bildirimlerin verilmesinin ertelemesiyle ortaya çıkmıştır.Salgın döneminde alınan tüm önlemlere rağmen, Ülke genelinde maalesef 16 meslek mensubumuz yaşamını kaybetmiştir. Bu sayı, mesleğimizi en fazla ölüm yaşanan meslek grupları içine sokmaya yetecek kadar büyük bir sayıdır.

Sevgili meslektaşlarımız,

İşte biz Maliye Bakanlığı’nın önünde 120.000 meslek mensubumuz, çalışanları ve aileleri dikkate alındığında neredeyse 1 milyon insanın yaşam hakkını savunduk.  Politik algılanabilecek tek bir kelime etmeden, sadece “YAŞAM HAKKIMIZ TEHLİKEDE” diyerek sizlerin sesi olduk.  Sırf bu yüzden gözaltına alınmıştık. Şimdi de sırf bu yüzden hakkımızda ceza davası açıldı. Yargılanan biz görünsek de gerçekte hepimiz adına atılan “ÖLMEK İSTEMİYORUZ” sloganı, yaşam hakkını, sağlımızı savunmamızdır. İşte bu yüzden bu davanın hepimizin davası olarak görüleceğine inanıyoruz. Yargılanırken, en büyük savunma gücümüztüm meslek mensuplarımızın destek ve dayanışma ruhunu yanımızda hissetmemiz olacaktır. Tüm bu nedenlerle hepinizi 02.07.2020 tarihinde  saat 09:05'te Ankara 23 Asliye Ceza Mahkemesinde yapılacak duruşmaya bekliyoruz. ÖNCE İNSAN 

Sosyal Medyada Paylaş